Transformacja miejskiej przestrzeni: Ulica Długie Ogrody, Brama Żuławska i ulica Elbląska w Gdańsku

Pomimo dotychczasowej dominacji samochodów, trzy obszary w Gdańsku – ulica Długie Ogrody, Brama Żuławską i ulica Elbląska – szykują się do zamiany na miejsca przyjazne ludziom. Wizje twórców urbanistyki miasta obejmują zniszczenie imponującej estakady w Śródmieściu, wprowadzenie zieleni do krajobrazu ulicznego oraz umożliwienie działań kulturalnych.

W Gdańsku od kilku lat jest głośno o konieczności poszerzenia turystycznego zainteresowania o dodatkowe tereny śródmiejskie. Te zmiany faktycznie zaczynają się pojawiać, mimo że tempo ich wdrażania jest dość powolne. Na przykład, siedem lat temu ulica Stągiewna przeszła gruntowną metamorfozę, stając się deptakiem pełnym miejskiego życia. Ulica Łąkowa na Dolnym Mieście również doczekała się rewitalizacji, co pomogło w większym stopniu zintegrować tę część miasta z historycznym centrum.

Kolejnym krokiem w tej transformacji będzie długo oczekiwana metamorfoza terenu wokół ulicy Długie Ogrody, Bramy Żuławskiej i estakady ulicy Elbląskiej. Te obszary posiadają ogromne znaczenie ze względu na swoje położenie – jest to przedłużenie Drogi Królewskiej oraz ulicy Stągiewnej. Jednak dotychczas ich estetyka pozostawiała wiele do życzenia, zdominowana przez ciąg zaparkowanych samochodów. Zgodnie z planami władz miasta, ten obszar ma przejść transformację w atrakcyjną, zieloną przestrzeń, która będzie pełniła rolę „bramy do miasta” od wschodniej strony.