Tragiczne wydarzenia w szkole: 25 lat więzienia dla sprawcy

Sąd Apelacyjny w Gdańsku rozstrzygnął we wtorek o utrzymaniu wyroku skazującego na 25 lat pozbawienia wolności Marka N. Sprawca zamachu na szkołę z maja 2019 roku, mając wówczas zaledwie 19 lat, dokonał strzelaniny oraz detonacji kilku ładunków wybuchowych. Po odbyciu 20 lat kary, Marek N. będzie mógł starać się o zwolnienie warunkowe.

W dniu 13.06.2023 przed Sądem Apelacyjnym w Gdańsku zapadła ostateczna decyzja w tej sprawie, która stała się prawomocna. Oskarżony Marek N. nie był obecny na sali rozpraw podczas ogłaszania wyroku.

 

Strzelanina i eksplozje w szkole w Brześciu Kujawskim

 

Tragiczne wydarzenia miały miejsce 27 maja 2019 roku w Brześciu Kujawskim. Wtedy to Marek N., podróżując rowerem, przybył do miejscowej szkoły, mając ze sobą noże, rewolwer oraz samodzielnie wykonane ładunki wybuchowe. Udało mu się niepostrzeżenie dostać na drugie piętro budynku szkolnego, gdzie zlokalizowane były klasy lekcyjne. Tam sprawca dokonał trzech eksplozji przygotowanych ładunków wybuchowych.

W wyniku zamachu Marek N. ranił strzałem dwie osoby, w tym jedną 11-letnią uczennicę. Następnie doszło do kolejnych wybuchów – na pierwszym piętrze szkoły oraz poza nią, na chodniku przed placówką edukacyjną.