Jego widok znany jest nie tylko mieszkańcom Gdańska. Zapewne większość turystów ma w swoim albumie zdjęcie statku SS Sołdek. Ale co właściwie o nim wiemy?
Historia statku
SS Sołdek to pierwszy, całkowicie polskiej produkcji statek wyprodukowany po II wojnie światowej. Posiada napęd parowy, stąd oznaczenie SS – steam skip – przed jego imieniem. Jego macierzystym portem był Szczecin, lecz Sołdek jest dziełem gdańskich stoczniowców. Skonstruowany w Stoczni Gdańskiej, zwodowany został na początku listopada w 1948 roku aby niecały rok później zostać oddanym do użytku.
Statek imię zawdzięcza przodownikowi pracy, który w poprzednim roku wyrobił normę 208%. Stanisław Sołdek był magistrem inżynierem budowy okrętów, w Stoczni Gdańskiej obejmował stanowisko trasera. Magister Sołdek za swoje osiągnięcia został uhonorowany Orderem Sztandaru Pracy w najwyższej klasie, trzema tytułami Krzyża Zasługi. Poszczycić się mógł również tytułem Zasłużonego Pracownika Morza oraz Zasłużonego Stoczniowca PRL. Jako ciekawostkę dodam jeszcze tylko, że matką chrzestną SS Sołdek była żona Pana Stanisława- Helena Sołdek.
Przez ponad 30 lat służby, gościł w 60 różnych portach. Podczas 1478 rejsów przetransportował ponad 3,5 miliona ton. Zagrał nawet epizodyczną rolę japońskiego statku w filmie „Persona non grata”. Swoją morską karierę zakończył w 1980 roku, aby w kolejnych latach służyć jako oddział Centralnego Muzeum Morskiego w Gdańsku.
Muzeum
Oprócz podziwiania statku, spacerując brzegiem Motławy, warto zajrzeć do środka. Mieści się bowiem w nim naprawdę interesujące muzeum. Możemy z bliska przyjrzeć się budowie rudowęglowca. Jest to wyjątkowa okazja, aby samemu przekonać się jak mizerna jest to konstrukcja i dowiedzieć się czym dokładnie charakteryzuje się silnik parowy statku, jak wygląda kotwica dziobowa. Na pewno warte zobaczenia jest również wyposażenie ratunkowe. Nawet mając świadomość, że nic nam nie grozi zobaczenie jak statek przygotowany jest do awarii, naprawdę zrobi na każdym wrażenie.
Jest to również podróż w czasie do minionego wieku, możemy na własne oczy zobaczyć gdzie żyli i pracowali marynarze. Warto zwrócić uwagę na rury pozwalające na komunikację z osobami przebywającymi w maszynowni.
Oprócz miejsc historycznych, do zwiedzenia są również dwie ładownie przeznaczone na galerie: zarówno czasowe jak i stała wystawa przedstawiająca historię SS Sołdek. Zobaczyć można również modele statków, które wypłynęły ze Stoczni Gdańskiej.