Dodatkowe pociągi z Gdyni na Hel

Dzieci wróciły do szkół, wiele osób już skończyło urlopy- jednak kalendarzowe lato trwać będzie jeszcze parę tygodni. W związku z nie malejącym zainteresowaniem wycieczkami, Samorząd Województwa Pomorskiego postanowił udostępnić dodatkowe dwa składy. Kursować będą przez Władysławowo, Juratę aż na Hel.

Dodatkowe pociągi

Dodatkowym udogodnieniem będzie możliwość przewozu rowerów w pociągu. Należy jedynie pamiętać o zarezerwowaniu i wykupienia miejsca dla naszego jednośladu. Rozkład kursowania pociągów został tak ułożony, aby umożliwić mieszkańcom Trójmiasta możliwość jednodniowej wycieczki. Wycieczka rowerowa, czy nawet piesza jest świetnym pomysłem na spędzenie ostatnich ciepłych dni w roku.

Dodatkowe składy będą kursować w soboty i niedziele. Odjazd ze stacji Gdynia Główna zaplanowany jest na godziny 9:35 i 11:05. Powrotne kursy z Helu ruszają o 12:14 i 17:50. Pokonanie całej trasy zajmuje trochę ponad 1,5h – idealnie na zanurzenie się w ciekawej lekturze, lub rozmowie z towarzyszem podróży.

Atrakcje Helu

Warto może przypomnieć jakie atrakcje czekają na nas na najbardziej wysuniętym na północ miejscu Polski.

Pierwszą rzeczą z jaką każdy skojarzy Hel, z całą pewnością będą foki. Fokarium jest oczywiście głównym miejscem do którego zmierzają turyści. Nie ma się co dziwić, możliwość podziwiania tych przepięknych zwierząt w ich naturalnym środowisku to nie rada gratka. Jeśli odpowiednio rozplanujemy wycieczkę, możliwe że udam nam się trafić na godzinę karmienia. Fokarium oprócz umożliwiania podziwiania fok, zajmuje się opieką zarówno nad oswojonymi jak i dzikimi okazami. Dzięki ich działalności możliwe jest przywracanie młodych fok do ich naturalnego środowiska.

Kolejnym charakterystycznym elementem krajobrazu helskiego jest latarnia morska. Zbudowana z czerwonej cegły, wznosi się na wysokość ponad 40 metrów. Budowla otwarta jest dla turystów, z jej tarasu podziwiać można zapierającą dech w piersiach panoramę Zatoki Gdańskiej.

Dla miłośników militariów również znajdzie się coś interesującego. Szlak jest idealnym miejscem jeśli przybywamy pociągiem, rozpoczyna się bowiem przy dworcu „Hel”. Wędrując Szlakiem Militarnym zwiedzimy dawne tereny wojskowe- wcześniej ściśle strzeżone przed ludnością cywilną. Napotkamy tu betonowe schrony, fortyfikacje oraz miejsca do ustawienia dział ogniowych.

Również nieopodal dworca warto zajrzeć do pobliskiego parku. Znajduje się tu Galeria Rzeźby Kaszubskiej, a w niej wpisana na listę rekordów Guinessa najdłuższa rzeźba, która wykonana została z jednego kawałka drewna. 15 metrowa rzeźba jest interpretacją wiersza Jana Tuwima, pod tytułem „Rzepka”.