Soczewki kontaktowe jednodniowe – poradnik początkującego użytkownika

Soczewki kontaktowe jednodniowe to skuteczna metoda korekcji wad wzroku, która jest chętnie stosowana również przez użytkowników okularów. Wiele osób ceni je przede wszystkim ze względu na wygodę oraz łatwość stosowania. Dlaczego mają one tak wielu zwolenników i co jeszcze warto o nich wiedzieć? O tym w dzisiejszym artykule.

  • Czym są soczewki kontaktowe jednodniowe?

Soczewki jednodniowe są produktem jednorazowym. Należy aplikować nową parę każdego dnia, a po zdjęciu po prostu wyrzucić. Jeśli z jakiegoś powodu są zdejmowane w ciągu dnia, to również nie należy zakładać ich ponownie – konieczna jest wymiana na nowe.

Dzięki temu nie wymagają one pielęgnacji czy stosowania specjalnych środków dezynfekujących. Każda soczewka jest sterylnie zapakowana w blister. Dzięki temu szkła kontaktowe jednodniowe są bardzo higienicznym rozwiązaniem, które sprawdzi się nawet w przypadku alergików czy osób o wrażliwych oczach.

  • Rodzaje soczewek kontaktowych jednodniowych dostępnych na rynku

Soczewki jednodniowe mogą być stosowane przez osoby z różnymi wadami wzroku. Oczywiście zakup pierwszej pary należy zawsze skonsultować z lekarzem okulistą lub optometrystą, który dobierze odpowiednie parametry soczewek. Na rynku są dostępne:

  • soczewki jednodniowe sferyczne – przeznaczone dla osób z krótkowzrocznością oraz dalekowzrocznością,
  • soczewki jednodniowe cylindryczne, inaczej zwane torycznymi – dedykowane astygmatykom,
  • soczewki jednodniowe progresywne – rozwiązanie dla osób ze starczowzrocznością, zastępują soczewki do dali oraz do czytania, pozwalają również widzieć poprawnie na odległości pośrednie,
  • soczewki jednodniowe kosmetyczne – pozwalają na zmianę koloru tęczówki a nawet na nanoszenie na nią jakiegoś wzoru. Występują jako soczewki korekcyjne albo bez mocy optycznej, czyli zerówki.

Jeśli chcesz dowiedzieć się, jakie soczewki kontaktowe są najlepsze na rynku, przejrzyj ranking dostępny na stronie http://soczewkikontaktowe.eu/ranking-soczewek-jednodniowych/.

  • Dla kogo soczewki jednodniowe będą dobrym wyborem?

Jak już wcześniej było wspomniane, soczewki jednodniowe są świetnym rozwiązaniem dla osób, które cenią sobie wygodę. Ten tryb noszenia soczewek pozwala skrócić czas, który trzeba poświęcić na ich pielęgnację do minimum. Odpowiednio dobrane soczewki jednodniowe mogą być noszone również przez osoby z wymagającymi oczami, które mają skłonności do wysychania, alergii czy podrażnień. W niektórych przypadkach, by zwiększyć komfort widzenia, warto aplikować nawilżające krople przeznaczone do stosowania z soczewkami.

W soczewki jednodniowe mogą wyposażyć się także osoby, które na co dzień wolą korzystać z okularów, jednak chciałyby używać szkieł kontaktowych przy niektórych okazjach. Ze względu na łatwość użytkowania modele jednodniowe są też polecane początkującym użytkownikom. Świetnie sprawdzą się także dla osób aktywnych i uprawiający sport.

  • Jak korzystać z soczewek jednodniowych?

Przed aplikacją soczewek trzeba pamiętać o odpowiedniej higienie rąk. Należy umyć ręce, najlepiej mydłem antybakteryjnym i dokładnie je osuszyć. Następnie trzeba umieścić soczewkę na opuszce palca. Palcami drugiej ręki należy rozchylić powieki i delikatnie umieścić soczewkę na powierzchni oka. Najwygodniej jest to zrobić od wewnętrznego kącika. Następnie wystarczy zamrugać kilka razy i spojrzeć we wszystkie strony, aby upewnić się, że soczewka została założona prawidłowo. Optymalny czas noszenia soczewki to około 8 godzin, choć oczywiście zdarza się, że użytkownicy mają je na sobie przez cały dzień. Po zdjęciu soczewki należy ją wyrzucić, a kolejnego dnia po prostu wyciągnąć kolejną parę z opakowania.

Warto wiedzieć także, że istnieją przeciwwskazania co do stosowania soczewek kontaktowych. W przypadku wystąpienia stanów zapalnych zakażeń bakteryjnych, czy wirusowych, takich jak opryszczka na oku konieczna jest konsultacja ze specjalistą oraz zrezygnowanie z noszenia soczewek. W takich sytuacjach na czas leczenia najlepiej jest zastąpić je parą okularów, których użytkowanie jest bezpieczne, nawet w takich przypadkach.