Sąd Okręgowy w Gdańsku skazał ukraińskiego szpiega na rok pozbawienia wolności za działalność wywiadowczą dla Rosji

44-letni obywatel Ukrainy został skazany przez Sąd Okręgowy w Gdańsku na karę jednego roku pozbawienia wolności za prowadzenie działalności szpiegowskiej na rzecz innego kraju. Według informacji zebranych przez śledczych, mężczyzna był odpowiedzialny za zebranie informacji o infrastrukturze krytycznej w województwach pomorskim i kujawsko-pomorskim, które następnie przekazywał do Rosji.

O wyrok, który wciąż nie jest prawomocny, poinformowała Grażyna Wawryniuk, rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Gdańsku. Zgodnie z jej słowami, sąd uznał oskarżonego za winnego postawionych mu zarzutów i wymierzył mu karę jednego roku pozbawienia wolności.

Wawryniuk dodała, że mężczyzna przebywał na terenie Polski od stycznia do marca 2023 roku – to właśnie w marcu został aresztowany. W tym czasie uczestniczył w działaniach rosyjskiego wywiadu, zbierając i gromadząc informacje.

Konkretnie 44-latek, będący obywatelem Ukrainy, koncentrował się na zebraniu informacji na temat infrastruktury krytycznej w województwach pomorskim i kujawsko-pomorskim. Dodatkowo zdobywał informacje o działaniu służb i organizacji odpowiedzialnych za bezpieczeństwo. Według prokuratora, zdobyte przez niego informacje były następnie przekazywane do rosyjskiej służby wywiadowczej.

Śledczy ustalili również, że mężczyzna został namówiony do podjęcia działalności szpiegowskiej na terenie Polski.