Przyznano nagrody z okazji Dnia Pracownika Socjalnego

Dzień Pracownika Socjalnego to ustanowione w 1990 roku święto przypadające co roku na 21 listopada. Zostało ustanowione dla uznania ciężkiej i bezinteresownej pracy pracowników służb społecznych, w szczególności pracowników socjalnych. Data 21 listopada nie jest przypadkowa, bowiem w 1989 odbyło się spotkanie w miejscowości Charzykowy; brali w nim udział między innymi Jacek Kuroń oraz Joanna Staręga-Piasek a także pracownicy pomocy społecznej szczebla wojewódzkiego.

Obchody święta w Gdańsku

W całej Polsce w Dniu Pracownika Socjalnego organizowane są spotkania z przedstawicielami władz lokalnych, podczas których przyznawane są wyróżnienia i nagrody. Doceniane jest poświęcenie się dla niełatwej, lecz jak potrzebnej pracy. Jest to dzień na uznanie pracy, nowatorskich pomysłów oraz wybitnych jednostek.

W Gdańsku nagrody zostały przyznane już w piątek, 19 listopada. Uroczystość odbyła się w auli dawnego Gimnazjum Polskiego w Gdańsku. Wręczono Medale Prezydenta Miasta Gdańska oraz okolicznościowe dyplomy. Wśród wyróżnionych osób są pracownicy Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie. Nagrody dla największe zaangażowanie wręczyła Monika Chabior, zastępczyni Prezydent Gdańska ds. Rozwoju społecznego i równego traktowania.

Podczas uroczystości podziękowała ona pracownikom MOPRu, za codzienną pracę oraz za pomoc w odnalezieniu swojego potencjału wśród ludzi, którzy pogubili się na swojej drodze życiowej. Podkreśliła również jak wszyscy doceniają ciężką i czasem niewdzięczna pracę pracowników socjalnych. Wyróżnieni zostali również asystenci rodzin oraz rodzice zastępczy. To w końcu dzięki ich codziennym staraniom i poświęceniu wiele ludzi oraz rodzin wychodzi na prostą drogę. Wielu osobom to właśnie wsparcie i opieka specjalisty pomaga wyjść z kryzysowej sytuacji, wydającej się nie do pokonania. 

Wśród odznaczonych osób znalazła się Hanna Sigda, obecnie kierowniczka Centrum Pracy Socjalnej 3. W zawodzie pracuje już 24 lata; przez te lata przeszła przez wiele szczebli kariery i pomogła wielu osobom w potrzebie Jak sama podkreśla, wyróżnienie Medalem Prezydenta Miasta jest cudownym ukoronowaniem jej ścieżki zawodowej.