Przygotowania Gdańska na nadchodzące opady deszczu

Zgodnie z aktualnymi prognozami meteorologicznymi, Gdańsk może spodziewać się ciągłych opadów deszczu, począwszy od sobotniego wieczoru, a kończąc na wtorkowym poranku. Przewiduje się również występowanie burz. Największe natężenie opadów przewiduje się na niedzielę, 6 sierpnia. Do tej pory, Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej nie wydał jeszcze żadnych ostrzeżeń.

W związku z nadchodzącą zmianą pogody, prezydent Gdańska, Aleksandra Dulkiewicz, spotkała się w Miejskim Sztabie Zarządzania Kryzysowego z delegacją miejskich agencji i korporacji.

– Antycypujemy intensywne opady deszczu od niedzieli do wtorku – stąd nasza dzisiejsza narada w sztabie kryzysowym – powiedziała prezydent Dulkiewicz. – Jak zarówno lokalne tak i państwowe służby są w pełni przygotowane na nadchodzące wydarzenia pogodowe. Wszystkie odpowiednie miejskie instytucje zaplanowały dodatkowe dyżury, aby utrzymać porządek i bezpieczeństwo w mieście. Będziemy uważnie monitorować sytuację i reagować w miarę rozwoju wydarzeń.

Gdański Wydział Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego analizując najnowsze prognozy pogodowe, porównuje je do sytuacji, która miała miejsce w 2017 roku. Wówczas nieprzerwane opady trwały przez 40 godzin i spadło około 140 mm wody na metr kwadratowy. Obecnie ryzyko tak intensywnych opadów jest oceniane jako duże.