Przestępcy wyłudzili prawie 45 tys. zł od gdańszczan – policja apeluje o ostrożność

Jako jeden z najnowszych trendów w przestępczości, oszuści w Gdańsku odkryli skuteczny sposób na manipulowanie niewinnych ofiar i zdobywanie ich pieniędzy. Policja w Gdańsku zarejestrowała pięć takich incydentów tylko w ciągu ostatnich 24 godzin. Ogólna suma pieniędzy wyłudzonych wyniosła niemal 45 tys. zł. Zdumiewający jest fakt, że jedynie jedna 81-letnia kobieta z Osowej potrafiła rozpoznać niebezpieczeństwo i przerwała rozmowę z osobą podszywającą się za funkcjonariusza policji.

Mariusz Chrzanowski, rzecznik prasowy Komendy Miejskiej Policji w Gdańsku, poinformował Polską Agencję Prasową, że aż cztery z pięciu indywidualnych osób, które były celem oszustów, straciły swoje środki finansowe. Całkowita suma straconych pieniędzy to niemal 45 tys. zł.

„Pierwszy przypadek został zgłoszony we wtorek na Morenie. Pokrzywdzony to 22-latek, który sprzedawał bezprzewodowy głośnik na jednym z popularnych serwisów internetowych. Oszust udawał zainteresowanego kupującego, a następnie wysłał sprzedającemu fałszywe potwierdzenie wpłaty za SMS. Młody mężczyzna został przekonany do kliknięcia w link przesłany w wiadomości i do wypełnienia formularza zawierającego dane swojej karty płatniczej, argumentując, że jest to jedyny możliwy sposób na odbiór pieniędzy za sprzedany głośnik. Niestety, ofiara oszustwa straciła 1000 zł.” – wyjaśnia Chrzanowski.