Przerwa w pobieraniu opłat na autostradzie A1 podczas wakacyjnych weekendów

Od godziny 12:00 w piątek do 12:00 w poniedziałek, w wybranych weekendach lipca i sierpnia 2023 roku, użytkownicy autostrady A1 na odcinku Gdańsk-Toruń będą mogli korzystać z tej trasy bez ponoszenia kosztów. Decyzję taką podjął premier Mateusz Morawiecki, nakazując ministerstwu infrastruktury poinformować o tym fakcie koncesjonariusza tej autostrady. Informacje te potwierdziły źródła bliskie rządowi przekazujące wiadomości do Polskiej Agencji Prasowej.

Taka regulacja wejdzie w życie już od pierwszego lipcowego weekendu, zaczynając od północy z 30 czerwca na 1 lipca i kończąc o godzinie 12:00 w poniedziałek, 3 lipca. Wyjątkiem będzie długi sierpniowy weekend, kiedy opłaty będą zawieszone od południa piątku 11 sierpnia do środy 16 sierpnia, również do godziny 12:00.

Dodatkowo, od soboty zaczęły obowiązywać przepisy zwalniające z opłat za przejazd lekkimi pojazdami po autostradach A2 Konin – Stryków i A4 Wrocław – Sośnica, zarządzanych przez Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad. Z ulgi tej mogą skorzystać użytkownicy samochodów osobowych, motocykli oraz zestawów pojazdów o masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony.

Dezycję o zniesieniu opłat dla samochodów osobowych na autostradach państwowych ogłosił wicepremier i prezes PiS Jarosław Kaczyński podczas maja kongresu Prawa i Sprawiedliwości „Programowy Ul”. Sejm uchwalił przepisy dotyczące tej decyzji pod koniec maja. Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk na konferencji prasowej stwierdził, że działania te mają przybliżyć cel, którym jest uczynienie wszystkich płatnych autostrad darmowymi w połowie następnego roku.