Oszustwa telefoniczne nie wybierają wieku – apel gdańskiej policji

Analizy przeprowadzone przez gdańską policję pokazują, że stereotypowe postrzeganie seniorów jako głównych ofiar oszustw telefonicznych jest błędne. W rzeczywistości, coraz częściej młodsi ludzie zgłaszają się do służb z informacją o padnięciu ofiarą przestępstwa tego typu. Tym samym, notuje się zauważalną zmianę pokoleniową w statystykach dotyczących wieku osób narażonych na tego rodzaju kradzieże i wyłudzenia.

W odpowiedzi na te obserwacje, pomorscy policjanci postanowili zadziałać proaktywnie i przełamać stereotypy dotyczące ofiar oszustw. Wyprodukowali edukacyjny film, który ma na celu uświadomienie społeczeństwu, że każdy, niezależnie od wieku czy statusu społecznego, może stać się celem oszustów telefonicznych.

Film ilustruje, że odpowiednio wysoki stopień ostrożności i rozwagi jest kluczowy dla uniknięcia wpadnięcia w pułapkę oszusta. Podkreśla również, że świadomość możliwości stania się ofiarą takiego przestępstwa powinna towarzyszyć każdemu, bez względu na wiek czy pozycję społeczną.