Oskarżenie dla byłego prezesa Spółdzielni Mieszkaniowej Ujeścisko z Gdańska

Gdańska Prokuratura Okręgowa wystosowała do sądu akt oskarżenia przeciw Grzegorzowi H., byłyemu prezesowi Spółdzielni Mieszkaniowej Ujeścisko. Na ławie oskarżonych usiada także siedem innych osób, co zostało ogłoszone we wtorek przez gdańską Prokuraturę Okręgową.

Mariusz Duszyński, prokurator z Prokuratury Okręgowej w Gdańsku, rzucił światło na sytuację, wyjaśniając, że akt oskarżenia, skierowany przeciwko Grzegorzowi H. i siedmiu innym osobom, oznacza zakończenie śledztwa. Śledztwo dotyczyło szkodliwych działań podejmowanych przeciwko Spółdzielni Mieszkaniowej Ujeścisko oraz jej członkom.

Prokurator Duszyński podkreślił, że śledztwo obejmowało działania podejmowane przez oskarżonych od października 2015 roku do lutego 2020 roku. Badano siedem projektów budowlanych realizowanych przez SM Ujeścisko oraz sześć dodatkowych aspektów związanych z wydatkowaniem funduszy i zarządzaniem majątkiem spółdzielni.

Do grupy oskarżonych należy były prezes SM Ujeścisko, Grzegorz H., który według prokuratora, popełnił łącznie 432 przestępstwa wynikające ze szkodliwych działań podejmowanych przeciwko spółdzielni i osobom kupującym mieszkania za jej pośrednictwem. Ponadto, Grzegorz H. jest oskarżony o korzystanie z fałszywych faktur VAT o łącznej wartości ponad 13 mln złotych – podkreślił prokurator Mariusz Duszyński.