Odrodzenie Dworca Gdańsk Główny

Rzeczywistość, na którą czekaliśmy od 4 lat, nadejdzie w końcu 31 lipca – poniedziałek. Dworzec Gdańsk Główny, po długim okresie intensywnych prac remontowych, zostanie oficjalnie otwarty. Zainwestowano w niego ponad 110 milionów złotych na gruntowną przebudowę i modernizację.

Odwrócenie losu tego dworca rozpoczęło się we wrześniu 2019 roku z planem zakończenia projektu do grudnia 2021. Jednak z powodu różnych czynników, wśród których najważniejszą rolę odegrała pandemia, czas realizacji przedłużył się znacznie. Modernizacja trwała ostatecznie nie 118, ale aż 203 tygodnie. Niemniej jednak, wydaje się, że nie potrwa ani tydzień dłużej – w poniedziałek o godzinie 13:00 dworzec zostanie oficjalnie oddany publiczności. Przy prezentacji nowego oblicza obiektu obecni będą między innymi Maciej Małecki, sekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych, Andrzej Bittel, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury oraz Dariusz Drelich, wojewoda pomorski i Krzysztof Mamiński, prezes zarządu PKP S.A.

Jak przemiany zachodzące w budynku można było obserwować od kilku miesięcy. To między innymi pięknie oczyszczone i odświeżone cegły na elewacji, nowa stolarka okienna i pokrycie dachu wieży zegarowej. Przywrócono do życia szklaną kopułę oświetlającą ścieżkę prowadzącą do łazienek i pryszniców w bocznym skrzydle budynku, zrekonstruowano dach północnej części (teraz ma formę czterospadową) i stworzono taras nad restauracją McDonald’s.

Przebudowany obiekt otrzymał nową iluminację, a w podziemiach powstała nowa część tunelu prowadzącego na perony. Za całokształt prac odpowiedzialna była firma Mostostal Warszawa, która za swoje starania otrzymała wynagrodzenie w wysokości 110 mln złotych.