Odebranie flagi przez Polskę na zakończenie 25. Światowego Jamboree Skautowego w Korei: Gdańsk będzie gospodarzem kolejnej edycji w 2027 roku

Nieopodal Seulu, na stadionie World Cup Stadium w Korei Południowej, 11 sierpnia zakończyło się 25. Światowe Jamboree Skautowe. W trakcie ceremonii zamknięcia, flaga Światowej Organizacji Skautowej (WOSM) została przekazana Związkowi Harcerstwa Polskiego, który będzie organizatorem następnej, 26. edycji skautowej imprezy o światowym zasięgu. Wydarzenie to odbędzie się w sierpniu 2027 roku, a jego gospodarzem będzie Gdańsk.

Pod koniec lipca tego roku, do Korei udała się 535-osobowa delegacja harcerzy i harcerek z Polski, aby wziąć udział w największym na świecie wydarzeniu o charakterze edukacyjnym – Światowym Jamboree Skautowym. Uczestnicy bawili się wspólnie, czerpiąc radość z przygody oraz poznając swoich rówieśników ze wszystkich zakątków świata aż do 8 sierpnia.

W związku z zagrożeniem tajfunem Khanun, dla zapewnienia bezpieczeństwa uczestnikom, organizator podjął decyzję o skróceniu czasu pobytu na terenie obozowiska oraz przeniesieniu skautów do bezpiecznych miejsc. Mieszkańcy jamboree zostali zakwaterowani w hotelach oraz akademikach. Równocześnie instytucje z sektora kultury, edukacji i sportu zapewniły im atrakcyjny program na resztę trwania wydarzenia.