Obchody stulecia ulicy Krętej

Nieustannie kształtujący się pomysł na upamiętnienie setnej rocznicy istnienia ulicy Krętej był przedmiotem licznych dyskusji wśród społeczności lokalnej na przestrzeni wielu lat. W odniesieniu do owocnych edycji „Święta Krętej”, nastrajaliśmy się do świętowania setnej rocznicy naszej ukochanej ulicy. Niemniej jednak, ze względu na niektóre rozbieżności dotyczące faktycznego roku założenia ulicy, jedna z naszych współmieszkańców, Pani Maria Sipowicz, podjęła decyzję o pełnym zrozumieniu, czy rok 1924 to naprawdę ta chwila, o której wszyscy mówią.

Badania prowadzone przez Panią Marię wykazały, że w Pomorskiej Bibliotece Cyfrowej zgromadzono księgi adresowe sprzed wojny, w tym wydania z 1922 i 1924 roku. Ciekawostką jest to, że według pierwszej księgi nie było śladu ulicy Am Heitzkeberge, nie ma też księgi z 1923 roku, natomiast w księdze z 1924 roku ulica już widnieje mimo, że nie wszystkie budynki zostały wówczas zbudowane.

Wobec tych odkryć, założyliśmy, że z 99% pewnością rok „urodzin” naszej ulicy to 1924 rok. Z tego powodu, obecny rok oznacza setną rocznicę jej ustanowienia i zasiedlenia. Radość z tego jubileuszu skłoniła grupę sąsiadów do uznania, że to idealny moment na organizację obchodów stulecia naszej ulicy.

W tym celu powołaliśmy Komitet, który skupia przedstawicieli z obu części ulicy Krętej, i podjęliśmy decyzję o rozpoczęciu przygotowań do tego wyjątkowego Jubileuszu, wykorzystując nasze doświadczenie zdobyte podczas wcześniejszych Świętowań Krętej. Organizatorzy serdecznie zapraszają wszystkich do udziału.