Obchody 3 maja w Gdańsku

W tym roku obchodzimy 231. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Gdańsk udekorowany został już biało-czarnymi flagami narodowymi, lecz to oczywiście nie koniec celebracji. Jeśli chcecie wziąć udział w czynnych obchodach tego ważnego święta narodowego, poniżej przedstawiamy zaplanowane przez miasto atrakcje.

Muzyczne świętowanie

Na godzinę 11:45 zaplanowano niezwykłe słuchowisko. Przez piętnaście minut z kościoła św. Katarzyny rozebrzmią dźwięki dzwonów. Konfraternia Dzwonników tego kościoła zaprezentuje możliwości muzyczne, usłyszymy miedzy innymi utwór „Pokój i Pojednanie”.

Jednak to nie koniec muzycznych atrakcji. O godzinie 13 warto przenieść w okolice Ratusza Głównego Miasta, gdzie odbędzie się koncert trąbek oraz carillonów. Na tych ostatnich usłyszymy Monikę Kaźmierczak. Akompaniować jej będą trębacze zespołu Tubicinatores Gedanenses, Paweł Huliusz oraz Emil Miszek.

Widowiska historyczne

Nie zabraknie oczywiście tradycyjnej już historycznej zmiany warty, które zaprezentuje Stowarzyszenie Garnizon Gdańsk. O godzinie 15 warto zjawić się w okolicy Wieży Więziennej oraz Złotej Bramy. Będzie to bardzo dobra okazja do przyjrzenia się z bliska mundurom oraz broni z okresu XVIII wieku.

Pół godziny później odbędzie się przemarsz ulicą Długą, który zakończy się pod Dworem Artusa. Na miejscu odbędzie się inscenizacja historyczna, podczas której dowiemy się jak wyglądało składanie przysięgi mieszczan gdańskich. Składana ona była oczywiście królowi I Rzeczypospolitej i była wymagana aby zostać oficjalnym mieszkańcem Gdańska. Usłyszymy dokładny, oryginalny tekst, który w okresie XVII i XVIII wieku gwarantował specjalne przywileje. Kolejną atrakcją będzie możliwość samodzielnego złożenia przysięgi, kontynuując miejską tradycję.