Z okazji 25. urodzin Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Plenerowych i Ulicznych FETA powstał mural upamiętniający festiwal. Zarówno mieszkańcy Gdańska jak i turyści znają i uwielbiają to coroczne święto teatru. Dlatego też była to tylko kwestia czasu i dobrego pomysłu, aby został on upamiętniony swoim własnym muralem. Dzieło projektu Patryka Hardzieja można zobaczyć przy ulicy Bajana 11 na Zaspie.
Międzynarodowy Festiwal Teatrów Plenerowych i Ulicznych wraca na ulice już w przyszłym roku
Od kiedy inaugurowano FETĘ w 1997 roku, impreza szybo stała się jednym z ważniejszych letnich wydarzeń Gdańska. Międzynarodowy Festiwal Teatrów Plenerowych i Ulicznych to gratka dla miłośników sztuki oraz spędzania czasu w interesujący sposób. Co prawda przez dwa ostatnie lata nie była możliwa organizacja imprez plenerowych. Jednak organizatorzy zapowiadają, że lipiec 2022 będzie czasem kiedy na ulice Gdańska powróci teatralna zabawa.
Choć i w tym roku nie ograniczono występów zupełnie, z okazji ćwierćwiecza festiwalu wystawiona dwa spektakle. W Sierpniu na terenie zieleńca przy ulicy Hynka, na Zaspie można było podziwiać spektakl „Once..”. Był to gościnny występ Teatru Warszawskiego Centrum Pantomimy. W kolejnym miesięcu Teatr AKT wystawił widowisko „Fantomy”. Oprócz tego zorganizowano wystawy plakatów, fotografii a także innych festiwalowych pamiątek. Punktem kulminacyjnym świętowania jest odsłonięcie muralu.
Kto stoi za festiwalowym muralem?
Mural odsłonięto 5 listopada, pomimo jesienno-deszczowej pogody nie brakowało gości oraz podziwiających. Dla miłośników FETY to wielkie osiągnięcie, nie ma więc się co dziwić, że deszcz nie powstrzymał ich przed przybyciem na oficjalną prezentację. Wsród obecnych osób można było spotkać Barbarę Srokę, zastępcę dyrektora Instytutu Kultury Miejskiej, jest ona odpowiedzialna za realizację Festiwalu Malarstwa Monumentalnego Monumental Art a także Gdańskiej Szkoły Muralu. Pojawili się również przedstawiciele spółdzielni mieszkaniowej Młyniec- prezes Piotr Drews oraz zastępca spółdzielni Rafał Banit. Choć i tak jednymi z ważniejszych osób obecnych podczas uroczystości byli mieszkańcy Zaspy, a w szczególności Bloku przy ulicy Bajana 11, który to został ozdobiony malowidłem. Na szczęście są oni zadowoleni z nowego dodatku na osiedlu.
Autorem projektu jest Patryk Hardziej, urodzony w 1989 roku Gdańszczanin. Jest on multidyscyplinarnym ilustratorem, projektantem, grafikiem oraz researcherem. Można go spotkać na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, gdzie naucza. Oprócz tego założył kursy Sztuka Projektowania a także Fundację Karola Śliwki oraz Hardziej Studio. Jego prace są doceniane przez krytyków zarówno w kraju jak i za granicą. Zdobywa on wiele nagród, w 2019 został odznaczony Nagrodą Miasta Gdańska dla Młodych Talentów.
Inspiracją dla muralu były archiwalne fotografie a także starsze plakaty teatralne. Na muralu możemy dostrzec sceny ze spektakli wystawianych przez lata. Jest to nie lada gratka dla fanów FETY aby odnaleźć swoich ulubionych bohaterów na malowidle.