Nowi mieszkańcy Zoo!

Wraz z końcem sierpnia na świat przyszły pierwsze w historii Gdańskiego Zoo pisklęta czerwonaka różowego oraz kariamy. 

Czerwonaki różowe

Najczęściej zwane po prostu flamingami- to ptaki stadne, w naturze zamieszkujące rejony Afryki oraz południe Europy. Kolor swoich piór zawdzięczają diecie- związki karotenoidowe zawarte w skorupiakach bawią pióra tych ptaków na charakterystyczny, różowy kolor. Po złożeniu jaja, oboje rodziców naprzemiennie zajmuje się wysiadywaniem. Młode po wykluciu pierwsze dni życia spędza w gnieździe, aby później rozpocząć wdrażanie do stada- oczywiście pod czujnym nadzorem rodziców. Wszystkie flamingi w danej kolonii zajmują się maluchami. Nowonarodzone osobniki spędzają pierwsze miesiące w „żłobkach”, dzięki czemu mogą się w bezpiecznej atmosferze uczyć funkcjonowania w grupie.

Kariama czerwononoga

Pochodzi z Ameryki Południowej. Nie jest nielotem, jednak zdecydowanie pewniej czuje się człapiąc na swoich długich nogach. Jest również świetnym biegaczem. Pożywia się zarówno nasionami i owocami jak i żabami i niewielkimi gryzoniami, nie pogardzi nawet wężem. To naprawdę interesujący i piękny gatunek. Tych długich rzęs pozazdrościć może nie jedna osoba! Jeśli będziecie w okolicy w ZOO i usłyszycie histeryczne śmiechy- możliwe, że jesteście blisko wybiegu kariamy. Porozumiewają się ze sobą za pomocą gulgotania, bądź właśnie śmiechu- przynajmniej tak to brzmi dla naszego, ludzkiego ucha.

Nowy członek stada jest wyjątkowy przede wszystkim dlatego, iż jest to pierwszy urodzony i wychowany całkowicie przez rodziców pisklęciem w gdańskim ZOO. Rodzice malucha przybyli do nas z Czech- samiec  w 2010 roku przyjechał do Gdańska z Ostrawy, a samica dwa lata później z Pragi.