Muzeum II wojny Światowej – dawka gdańskiej historii

W Gdańsku znajdziemy wiele historycznych miejsc, które warto odwiedzić. Jednym z nich jest niewątpliwie Muzeum II Wojny Światowej, które krok po kroku wprowadzi nas w przebieg konfliktu i wszystkie główne wydarzenia mu towarzyszące. Znajdziemy tam trasy stworzone z myślą o dorosłych, ale także takie przygotowane dla dzieci. Czego spodziewać się w tym miejscu?
 

Wystawa główna

 
Zajmująca ponad 5 tysięcy metrów kwadratowych wystawa, znajduje się pod ziemią i zapozna nas z wojną od wielu różnych stron. Całość podzielono na trzy bloki tematyczne, rozpoczynając od genezy i przebiegu wojny, a kończąc na jej przerażających i długotrwałych skutkach.
 
Zapoznamy się tutaj z koncepcjami nacjonalistycznymi, które powinny być nam dobrze znane. Przede wszystkim powinniśmy zdawać sobie sprawę z efektów szerzenia takich poglądów. Bardzo ważne jest, aby z historii wyciągać lekcje i w porę zorientować się, zanim poznamy grozę wojny zaprezentowaną w części drugiej oraz jej niebezpiecznych efektów.
 

Wystawa dla dzieci

 
Z myślą o najmłodszych przygotowano ekspozycje zatytułowaną „Podróż w czasie”. Wystawę podzielono na dwie części. Pierwsza przedstawia trzy mieszkania, a każde z nich ma obrazować zmieniającą się sytuacje. Pierwsze pokazuje mieszkanie na początku działań wojennych, kolejne wystrój z 1943 roku, a ostatnie domostwo z zakończenia wojny. Ma to uzmysłowić młodym odbiorcom, jak straszna jest wojna i jak bardzo zmienia ona życie zwykłego człowieka.
 
Druga część wystawy to odwzorowanie sali lekcyjnej okresu wojennego. Będą też tutaj dziecięce rysunki oraz bazgroły. Ta część ma pokazać w jak dobrych warunkach obecnie może się uczyć.
 

Wystawy czasowe

 
Na terenie muzeum organizuje się również wystawy czasowe. Obecnie można tam zobaczyć wystawę „Walka i Cierpienie. Obywatele polscy podczas II wojny światowej”, wystawę prac Tadeusza Pietrzykowskiego, „The Airmen” oraz „Polacy w Wolnym Mieście Gdańsku”.
 
Wszystkie informacje na temat wystaw znajdują się na stronie muzeum, na którą serdecznie wszystkich zapraszamy.