Modernizacja historycznej kamienicy przy ulicy Mniszki w Gdańsku, z muralem Pawła Adamowicza na ścianie

Znajdująca się w Gdańsku, przy ulicy Mniszki 5/6, zabytkowa kamienica wpisuje się w krajobraz miasta nowym ujęciem. Przebiegające obecnie prace restauracyjne mają zakończyć się na półmetku roku 2024. Znaczący dla tego miejsca jest ponad wiekowa historia budynku oraz mural, przedstawiający portret byłego prezydenta Gdańska – Pawła Adamowicza, który został umieszczony na bocznej ścianie budynku. Zgodnie z deklaracjami urzędniczymi miasta Gdańsk, wizerunek tragicznie zmarłego prezydenta nie ulegnie uszkodzeniu. Kamienica na przełomie XIX i XX wieku była częścią gęstej zabudowy centrum, sąsiadując bokami ze szczytami innych budynków. Współcześnie jest samodzielnym obiektem.

Planowany remont zakłada rozległe prace konserwatorskie. Jednym z priorytetów będzie termomodernizacja, która obejmie ocieplenie całego budynku. Dodatkowo, specjalna warstwa izolacyjna ma chronić budynek przed niekorzystnym wpływem wilgoci. Firma remontowa będzie naprawiać pęknięcia i unowocześniać mieszkalne pomieszczenia.

Zakłada się także stworzenie nowego stropu nad piwnicą budynku oraz przeprowadzenie renowacji dachu. Część drzwi i okien zostanie odrestaurowana, natomiast reszta stolarki zostanie wymieniona na nową. Istotne jest to, że nowo instalowane okna i drzwi będą nawiązywać do dawnej epoki stylistycznie. Wiąże się to także z planowanym montażem nowych schodów na klatkach schodowych.