Lechia rozegra towarzyski mecz z Szachtarem Donieck

Dzisiaj, 14 kwietnia o godzinie 19:30 zostanie rozegrany mecz charytatywny. Podczas towarzyskiego spotkanie zobaczymy na boisku zawodników Lechii Gdańsk oraz Szachtara Donieck. Rozgrywka ma być jednocześnie okazją do okazania wsparcia Ukrainie wraz z przekazem antywojennym oraz dla akcji charytatywnej.

„Bilet na rzecz pokoju”

Za akcję charytatywną odpowiedzialna jest Fundacja Gdańska. To właśnie dzięki niej wciąż bardzo prężnie działa akcja Gdańsk Pomaga Ukrainie; organizująca między innymi działalność punktów darów dla uchodźców.

Sprzedaż biletów-cegiełek zasili konto akcji Gdańsk Pomaga Ukrainie. Na tą chwilę sprzedano ich już 9 tysięcy, co pozwoliło zebrać 100 tysięcy złotych. Jednak to na pewno nie koniec, gdyż bilety są wciąż w sprzedaży. Osoby chętne mogą nabyć je wcześniej w internecie, lub przed samym meczem w kasach biletowych. Dodatkowo, każde wydane 10 złote, Fundacja przekaże jeden voucher na bilet dla obywatela Ukrainy.

Jedność w sporcie

Szachtar Donieck to trzynastokrotny mistrz Ukrainy, na swoim koncie mają również osiem Superpucharów Ukrainy. Brali również udział w rozgrywkach Ligi Mistrzów. Jednak pomimo ogromnych sukcesów, od 2014 roku nie są w stanie powrócić na swoje boisko. Po zajęciu Donbasu przez separatystów, drużyna zmuszona była do przeniesienia swoich rozgrywek. Po zniszczeniu Donbas Areny zawodnicy podróżowali po całym kraju. Gościł ich między innymi Kijów, Charków i Lwów, teraz drużyna zmuszona jest to rozgrywania meczy poza krajem.

Prezydent Dulkiewicz podkreśliła jak ważna jest symbolika rozgrywania meczu w Gdańsku. Bowiem Polsat Plus Arena Gdańsk został wybudowany specjalnie na potrzeby Euro 2012, które Polska organizowała wspólnie z Ukrainą.

Zaś wiceprezes Lechii Gdańsk Michał Hałaczkiewicz przypomniał również historię gdańskiego klubu. Został on bowiem założony w 1945 roku, gdy Gdańsk podobnie jak obecnie Donbas znajdował się w ruinie. Jednak pomimo ogromnych zniszczeń Gdańsk jak i wiele innych polskich miast podniosło się z kolan. Miejmy nadzieję, że to symboliczne spotkanie da wielu Ukraińcom i Ukrainką nadzieję na to, że i im uda się odbudować swój kraj.