Lechia Gdańsk z rekordową wypłatą na koncie

Lechia Gdańsk kończy sezon bogatsza o 18 milionów złotych. Taką kwotę przyznała im Ekstraklasa SA, która dokonuje przydziału na podstawie uzyskanych przez kluby przychodów. Cała liga w tym sezonie otrzymała łącznie 240 miliony złotych, kwota robi wrażenie- jest bowiem najwyższą w dotychczasowej historii polskiej ligi.

Historyczna wypłata dla Lechii

Zarobki poszczególnych klubów walczących w Ekstraklasie zależne są od wielu czynników. Rozłóżmy więc na części wypłatę dla Lechii Gdańsk. W tym sezonie klub zarobił kwotę 17 milionów 781 tysięcy i 933 złotych. Największy procent jest zależny oczywiście za sam wynik w lidze. Lechia zajęła 4. miejsce w Ekstraklasie, co oprócz 7 254 736 złotych daje jej również szansę gry w walce o puchar europejski.

Sama kwalifikacja do pucharu to dodatkowe ponad 3,5 miliona, zajmujący pozycję niżej Piast Gliwice otrzymał wypłatę właśnie o taką kwotę niższą. Oznacza to, że im niżej w tabeli Ekstraklasy, tym niższa nagroda pieniężna. Każdy klub ma jednak gwarantowaną kwotę 5 866 670 złotych, jest ona przyznawana za sam fakt grania na najwyższym poziomie ligowym.

Prawie pól miliona to bonus za dotarcie do piątego miejsca w klasyfikacji Pro Junior System. Jest to system mający na celu promocję młodzieżowych zawodników. Co sezon wybieranych jest siedem klubów, które aktywnie wystawiają młodzież do gry w swoich składach.

Opłacalne TOP 5

Co ciekawe krytykowana przez wielu strategia Lechii, aby pilnować miejsca w pierwszej piątce najlepszych zespołów także przynosi całkiem nie małe wpływy. Dzięki statystykom zebranym z pięciu ostatnich sezonów tworzony jest tak zwany ranking historyczny.

Właśnie w oparciu o wyniki rankingu Lechia Gdańsk zarobiła w tym sezonie ponad 4 miliony złotych. Zdecydowanie warto więc utrzymywać się na samym szczycie rankingu, a walka o 5 miejsce może okazać się czasami niezwykle owocna.