Kuźnia Wodna w Oliwie jest mniej oczywistym zbytkiem Gdańska, jednak nie mniej ciekawym. Znajduje się ona w Lasach Oliwskich nad Oliwskim Potokiem. To niesamowity budynek, który jako jedyny tego typu, w tym miejscu, przetrwał do naszych czasów.
Historia Kuźni Wodnej
Nie wiadomo dokładnie, kiedy kuźnia powstała, jednak najstarsze zapiski dotyczące jej pracy pochodzą z XVI wieku. Sprzedano wtedy obiekt Zakonowi Cystersów. Można jednak przypuszczać, że wraz z innymi tego typu obiektami funkcjonowała od XII wieku. Od tego czasu przez 350 lat pracowała niestrudzenie, zarabiając na utrzymanie wielu jej właścicieli. Obiekt długo przechodził z rąk do rąk, przetwarzając ogromne ilości żelaza. Jej działanie ustało dopiero w 1948 roku.
Nie od razu zajęto się zabytkowym budynkiem, który do 1957 roku, kiedy został przejęty przez Muzeum Techniki, zdążył już zniszczeć. Prace konserwacyjne nie były łatwe, jednak po latach starań przywrócono miejscu dawną świetność. Najtrudniejsze okazywało się odtworzenie technik, które w tamtych czasach służyły ludziom do obróbki metalu. Nie bez znaczenia był też fatalny stan budynku. Muzeum otwarto w 1978 roku, a zobaczyć w nim możemy między innymi zabytkowe koła wodne, ogromne młoty oraz gilotynę.
Dzisiaj Kuźnia Wodna jest pod opieką Muzeum Gdańska i jest w pełni możliwa do zwiedzania. Budynek znajduje się przy ulicy Bytowskiej i zwiedzać go można aż do 19. Więcej informacji i wskazówki dojazdu znajdziecie na stronie muzeum.