Kursy języka polskiego dla ukraińskich nauczycieli

Minęło już sto dni od rozpoczęcia rosyjskiego ataku na Ukrainę. Wiele osób w poszukiwaniu bezpiecznego miejsca znalazło schronienie w Polsce. Choć początkowo nie wiadomo było jak długo pozostaną poza ojczyzną, coraz więcej osób decyduje się obecnie na rozpoczęcie nowego życia w obcym kraju. Gdańszczanie od początku prężnie angażują się w pomoc dla uchodźców wojennych. Zbiórki najpotrzebniejszych produktów pomogły naprawdę wielu osobom w potrzebie. Teraz miasto pomaga w zatrudnieniu dla ukraińskich nauczycieli.

Bariera językowa

Nie tylko w Gdańsku, a na terenie całego Pomorza udało się zorganizować domy tymczasowe dla uchodźców z Ukrainy. Wielu z nich szybko zaczęło się aklimatyzować w nowym miejscu, tworząc tu swoją małą ojczyznę. Coraz więcej firm wychodzi na przeciw potrzebom i tworzy nowe miejsca pracy, bądź informuje w ogłoszeniach o chęci przyjęcia osób nie mówiących po polsku.

Jednak są zawody w których bariera językowa stanowi ogromną przeszkodę. Wielu nauczycieli, którzy posiadają odpowiednie uprawienia do nauczania w Polsce, nie może realizować się zawodowo właśnie z powodu nieznajomości polskiego. Jest to ogromna strata zarówno dla nauczycieli jak i dla szkół, które mogłyby zyskać na zatrudnieniu dodatkowych edukatorów. Wiele klas szkolnych powiększyło się znacznie, gdy najmłodsi uchodźcy wojenni zostali przyjęci do polskich szkół.

Kursy dla nauczycieli

Centrum Edukacji Nauczycieli w Gdańsku wychodzi na przeciw potrzebom edukacyjnym ukraińskich nauczycieli. 140 z nich będzie mogło wziąć udział w specjalnie przygotowanym kursie, dzięki któremu nauczą się oni mówić po polsku na poziomie B1 oraz B2. Lekcje prowadzone będą w popularnym trybie hybrydowym. Część zajęć odbywać się będzie osobiście, część zdalnie- łącznie przeznaczono na naukę aż 390 godzin lekcyjnych.

Aby zapewnić kompleksowe przygotowanie do realiów polskich szkół, zaplanowano także sekcję wiedzy organizacyjnej. Dzięki temu nauczyciele dowiedzą się jak funkcjonuje polski system edukacji oraz organizacja w szkołach. Każdy uczestnik kursu będzie mieć zagwarantowany nocleg, posiłki oraz w razie potrzeby opiekę nad pociechami.