Kościół Mariacki – zabytek obok, którego nie można przejść obojętnie

Niewątpliwie każdy turysta, którego nogi poniosą do stolicy pomorza, nie może przejść obojętnie obok Bazyliki Mariackiej. Bez wątpienia budowla ta powinna być jedną z pierwszych atrakcji, które zwiedzimy w Gdańsku. Znajdziemy ją w samym centrum, na ulicy Mariackiej 5, gdzie pięknie komponuje się z wieloma wąskimi drogami, które otoczone są urokliwymi kamienicami.

Polska perła architektury gotyckiej

Kościół Mariacki jest jednym z najwspanialszych budynków gotyckiej architektury. Co więcej jest on trzecią co do wielkości świątynią ceglaną na świecie. Budowa kościoła była bardzo długim przedsięwzięciem, ponieważ trwała ona nieprzerwanie przez niespełna 160 lat. Długi czas budowy zaowocował niebywałą wręcz okazałością budowli. Ponad 80-metrowa wieża dzwonna, która obecnie pełni funkcję wieży widokowej, jest szczególnym punktem gdańskiego śródmieścia. Ten niezwykły kościół może pomieścić nawet 25 tysięcy wiernych. Ciekawostką jest fakt, że w momencie oddania kościoła do użytku w 1502 roku, liczba mieszkańców gdańska sięgała niecałe 50 tysięcy mieszkańców, sama bazylika była więc w stanie jednorazowo pomieścić ponad połowę ludności ówczesnego miasta Gdańska.

Najcenniejsze zabytki sakralne i nie tylko…

Wnętrze kościoła od samego momentu wejścia oszałamia wręcz swoim rozmiarem, wszechstronnością oraz bogactwem architektonicznym. Zdecydowanie, największą uwagę przykuwa ważący 3 tony i mierzący 5 metrów wysokości, dębowy, późnogotycki ołtarz główny z 1517 roku, prezentujący scenę Koronacji Najświętszej Marii Panny. W dodatku przechodząc się po wnętrzu Bazyliki, natkniemy się na wiele innych ciekawych zabytków sakralnych między innymi:

  • 3,5-metrowe figury Marii i św. Jana, a także 4,5
  • metrowa figura Chrystusa.
  • Figura Pięknej Madonny Gdańskiej.
  • Grupa św. Jerzego. – Rzeźba Salvator Mundi.
  • Rzeźba Chrystus ukrzyżowany z kaplicy 11 dziewic.
  • Baptysterium.

Na szczególną uwagę zasługuje też rekonstrukcja znanego zegara astronomicznego z lat 1464-1470, która jest dziełem H. Duringera z Torunia. Ten znajdujący się przy zakrystii dwunastometrowy zegar pokazuje nie tylko godziny, a także znaki zodiaku oraz fazy księżyca.

Niestety, nie da się słowami opisać uroków całej bazyliki, a także wszystkiego, co można w niej zobaczyć. To tylko ułamek tego, co ma ona nam do zaoferowania. Dlatego z całego serca zachęcamy do jej osobistego zwiedzenia. Jesteśmy pewni, że wizyta w tym miejscu będzie niezapomniana.