Koncert upamiętniający Marka Edelmana, organizowany przez Teatr Otwarty w Gdańsku

Gdański Teatr Otwarty, pod przewodnictwem dyrektora Dariusza Wójcika, przygotowuje koncert muzyki żydowskiej zatytułowany „I była miłość w getcie”. Wydarzenie to odbędzie się z okazji 105. rocznicy urodzin oraz 15. rocznicy śmierci Marka Edelmana. Edelman był jednym z liderów i uczestników Powstania w Getcie Warszawskim. Koncert rozpocznie obchody Jubileuszowego XXV „Muzycznego Roku dla Przymorza”.

Marek Edelman, ostatni lider Żydowskiej Organizacji Bojowej i jeden z nielicznych, którzy przeżyli likwidację getta warszawskiego, do końca swoich dni pielęgnował pamięć o tragicznych wydarzeniach z roku 1943. Każdego roku w rocznicę powstania zjawił się z żółtym żonkilem pod Pomnikiem Bohaterów Getta, oddając hołd tym, którzy polegli. Żółty żonkil stał się symbolem wspomnień o tamtych czasach.

Podczas koncertu usłyszymy pieśni żydowskie nawiązujące do miłości, radości, smutku i nadziei, jak również utwory opisujące codzienne trudy i znoje. Będą też utwory nawiązujące bezpośrednio do tragedii holocaustu. Program uzupełnią fragmenty pamiętnika „I była miłość w Getcie”, napisanego przez Marka Edelmana i Paulę Sawicką.

Głównym wykonawcą tego niezwykłego wydarzenia będzie Darek Wójcik vel Davidek – basista z Gdańska, który zdobył sławę dzięki swojemu charyzmie. Uznawany jest za jednego z najlepszych interpretatorów muzyki żydowskiej w Polsce. W 2020 roku został zgłoszony do Nagrody Muzeum POLIN za popularyzację muzyki i kultury żydowskiej oraz działalność na rzecz ochrony pamięci o polskich Żydach. Został również odznaczony Medalem „Zasłużony Kulturze GLORIA ARTIS” przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Występ artysty uświetni Szaweł Lipski Klezmer Quartet, zespół składający się z absolwentów warszawskiego Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina: pianisty Szawła Lipskiego, klarnecisty Przemka Skałuby, skrzypka Maksymiliana Grzesiaka i akordeonisty Rafała Grząki.