Koalicja Obywatelska wzywa do utworzenia centrum profilaktyki intymnej w Gdańsku

W Gdańsku Koalicja Obywatelska wyraziła apel do lokalnych władz, mający na celu stworzenie miejsca, które będzie dostępne całodobowo i skupiać się będzie na profilaktyce intymnej. W założeniach takiego punktu, lekarze udzielający pomocy nie mieliby klauzuli sumienia.

Rezolucję z apelem o stworzenie w Gdańsku miejsca specjalizującego się w świadczeniach medycznych skierowanych na ochronę zdrowia w aspekcie intymnym, przygotowali samorządowcy oraz parlamentarzystki należący do Koalicji Obywatelskiej. Na konferencji prasowej, która odbyła się w biurze pomorskiego PO, rozmawiano o „degradacji standardów ochrony zdrowia w kraju” oraz „obsesyjnej obsesji rządu na punkcie ciąży i antykoncepcji”, co rzekomo wpływa na decyzje podejmowane przez lekarzy i powoduje obawy pacjentów. Propozycją gdańskich polityków jest utworzenie punktu profilaktyki intymnej czynnego 24 godziny na dobę, wzorowanego na podobnych rozwiązaniach funkcjonujących w Warszawie, Łodzi, Poznaniu czy Krakowie.

„Nasza służba zdrowia jest niewydolna i została przekształcona przez władze w narzędzie walki politycznej. Uważam, że to jest obecnie jej największy problem” – stwierdziła posłanka Agnieszka Pomaska. Dodała również, że „Program profilaktyki intymnej dla Gdańska ma szczególną wartość, ponieważ jest dedykowany dla wszystkich, także dla osób, które nie mają wystarczających środków finansowych na prywatne wizyty u lekarza”.