Kaczkomaty uzupełnione na zimę. Jak odpowiedzialnie dokarmiać ptaki miejskie?

Wiele osób z dobrej woli chce dokarmiać ptaki zimą. Jednak należy zachować ostrożność w tym co wysypujemy dla ptasich mieszkańców. Chleb i inne pieczywo nie jest dobrym posiłkiem, tak samo jak doprawione mieszanki i przeterminowane produkty. Jak w takim razie odpowiedzialnie pomagać zwierzętom w zimie?

Dobre chęci i odpowiedzialne działanie

Od 2017 roku w Gdańsku realizowany jest projekt mający na celu zapewnienie edukacji mieszkańców; a także dostarczenie zdrowej karmy dla ptaków wodno-lądowych oraz ptactwa leśnego.

Przede wszystkim należy wiedzieć kiedy najlepiej rozpocząć dokarmianie zwierząt. Podczas mroźnej zimy; gdy kaczki nie mają możliwości łowienia i ich możliwość szukania pokarmu jest ograniczona, nie wcześniej. Ważne jest aby dać im możliwość migracji oraz poszukiwania żywności kiedy jest to możliwe. Gdy temperatura spadnie poniżej zera, spokojnie możemy pomóc i przynieść żywność.

Niezwykle ważne jest, aby była to jednak odpowiednia dla ptaków karma. Niestety wciąż popularne karmienie kaczek chlebem jest dla nich niezwykle szkodliwe. Ich układy pokarmowe nie są przystosowane do trawienia pieczywa, co w praktyce może powodować poważne komplikacje zdrowotne lub nawet ich śmierć.

Oprócz złego działania na zdrowie zwierząt, chleb wrzucany do wody działa bardzo negatywnie na ekosystem wodny. Pieczywo z czasem gnije na dnie doprowadzając do zaburzenia naturalnych warunków. Zostawianie chleba na brzegu również nie jest dobrym pomysłem, jeśli nie zjedzą go ptaki istnieje szansa, że otrujemy inne zwierze czworonożne.

Specjalne mieszanki zbożowe w kaczkomatach

Jeśli mamy chęć pomocy, jednak nie chcemy kupować ziaren lub nie wiemy co właściwie możemy wyrzucić dla ptaków, z pomocą przychodzą kaczkomaty. Na budkach znajdziemy planszę z informacją co ptaki powinny jeść, a co im szkodzi. Dodatkowo w zbiorniczku znajdziemy specjalnie przygotowaną mieszankę pszenicy, grochu (żółtego oraz zielonego), prosa, jęczmienia oraz innych ziaren. Podajniki znajdziemy przy większych zbiornikach wodnych oraz z wielu gdańskich parkach.