Gdańskie Targi Książki już w ten weekend

Już 19 listopada rozpoczną się Gdańskie Targi Książki w AmberExpo. Impreza potrwa przez cały weekend, do 21 listopada. Podczas wydarzenia obecnych będzie prawie 70 wystawców, zaplanowano również spotkania z aż 50 znakomitymi pisarkami oraz pisarzami. Odbędą się również debaty oraz panele dyskusyjne. Chętni nauki warsztatu pisarskiego będą mogli wziąć udział w warsztatach literackich. Jest to już trzecia odsłona targów, jednak po raz pierwszy odbędzie się w tak wielkiej hali jak AmberExpo. Gwarantuje to większą przestrzeń i bezpieczeństwo. Aby ułatwić dojazd na teren wydarzenia, co godzinę kursować będzie darmowy autobus, odbierać będzie on pasażerów z Gdańska Głównego oraz ze stacji Wrzeszcz PKP.

Trzecia odsłona Gdańskich Targów Książki

Pierwsza odsłona Gdańskich Targów Książki miała miejsce w 2018 roku. Wydarzenie z miejsca osiągnęło niezwykły sukces i wpisało się na mapę wydarzeń kulturalnych nie tylko Gdańska a i całego Pomorza. Jest to obecnie największa impreza literacka organizowana w tym rejonie. Podczas debiutanckiej edycji Targów w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej zjawiło się 10 tysięcy czytelników. Rok później zaproszono autorów zagranicznych, przeprowadzane dyskusje nie ograniczały się jedynie do tematów związanych z literaturą. Demokracja, edukacja oraz postawy obywatelskie; żaden temat nie jest tabu podczas gdy rozmówcy są otwarci na dialog i dyskusję z innymi. Druga edycja odniosła jeszcze większy sukces, liczba gości wzrosła do niemalże 15 tysięcy osób.

W związku z dużym zainteresowaniem targami lokalizacja została zmieniona, klimatyczne wnętrza Polskiej Filharmonii Bałtyckiej musiały zastąpić bardziej praktyczne rozwiązania Międzynarodowych Targów Gdańskich AmberExpo. Na rok 2021 zaplanowano spotkania z autorami i autorkami z Bałkanów, jednak niestety wyrażenie musiało zostać przesunięte na kolejny rok. Tegoroczna edycja nie będzie gościć pisarzy zagranicznych, jednak na naszym rodzimym podwórku nie brakuje ciekawych talentów.

Oprócz literatury bestsellerowej i znanych autorów, organizatorzy chcą pomóc debiutantom w zdobywaniu czytelników i promocji swojej pracy. W tym roku niezwykle ważna jest dyskusja o stanie czytelnictwa w Polsce, o tym czy i jak poprzedni rok wpłynął na jego rozwój. Udział w Targach to świetny sposób na poznanie nowych gatunków literackich oraz odkrycie nowych autorów i autorek.