Gdańsk świętuje Dni Kaszubskie

Gdańska Wyspa Ołowianka przez prawie tydzień stanie się miejscem do celebrowania kultury Kaszub. Od czwartku 16 czerwca aż do środy 22 czerwca odbywać się będą Gdańskie Dni Kaszubskie. Będzie to idealna okazja do wysłuchania tradycyjnych zespołów muzycznych, zapoznania się z wystawą oraz wzięcia udziału w warsztatach czy inscenizacji historycznej.

Powrót do korzeni

Język kaszubski jest w Polsce jedynym zarejestrowanym językiem regionalnym. Jednak nawet na Pomorzu jego znajomość i nauka niestety nie jest powszechna. Gdańskie Dni Kaszubskie to idealna okazja aby zapoznać się z historią i kulturą Kaszub. Celem organizatorów wydarzenia jest zapoznanie odwiedzających ze zwyczajami regionu, lecz także zachęcenie do odkrycia własnego powiązania z Kaszubami.

Odwiedzający będą mieli niezwykłą okazję do całkowitego zanurzenia się w kulturze i zwyczajach kaszubskich. Prezentowana będzie między innymi literatura regionu oraz rękodzieło- a to wszystko przy akompaniamencie lokalnych zespołów. Dla chętnych zorganizowane zostały także warsztaty z mowy kaszubskiej oraz panele historyczne.

Jarmark Kaszubski

W tym tygodniu, w dniach od 16 do 19 czerwca odbywać się będzie Jarmark Kaszubski. Na 18 czerwca zaplanowano także dodatkową atrakcję, czyli tradycyjny Fischmarkt. W południe odbędzie się inscenizacja pod tytułem „Fischmarkt w Gdańsku”, podczas której zobaczymy tradycyjny targ rybny. Zgodnie z tradycją, sięgającą aż do XIV wieku, na targ przybędą rybacy z Półwyspu Helskiego. Oczywiście użyte zostaną użyte prawdziwe tradycyjne łodzie, zwane pomerankami. Rybacy ubrani w tradycyjne stroje, po przybyciu na brzeg wypakują złowione ryby i zaprezentują proces sprzedaży.

W pozostałe dni na Jarmarku będzie można zakupić przeróżne regionalne wyroby. Od jedzenia i przysmaków aż po biżuterię i zabawki. Dodatkowo najmłodsi będą mieli okazję nauczyć się malowania kaszubskich wzorów, zaplątania wianków oraz nauczenia się tradycyjnych tańców.