Gdańsk świętuje 70-lecie panowania Elżbiety II

Choć w Polsce już od dawna nie mamy monarchii, część europejskich państw wciąż zachowało swoją tradycję. 2 czerwca, w czwartek Anglicy rozpoczęli świętowanie 70. rocznicy objęcia przez Elżbietę II tronu. W Londynie celebracje potrwają przez trzy dni, Gdańsk postanowił także dołączyć się do obchodów tej historycznej rocznicy.

Gdańskie powiązania z monarchią brytyjską

Gdańsk ma powody do świętowania królewskiego jubileuszu. Choć miasto nie ma oficjalnego połączenia z brytyjską monarchią, to synowi królowej Elżbiety II zawdzięcza jeden z ciekawszych instytucji miejskich. Powstanie Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego nie było by możliwe, gdyby nie osobiste zaangażowanie księcia Karola, przyszłego Króla Anglii.

Książę Karol odwiedził Gdańsk 18 maja 1993 roku, aby osobiście nadzorować budowę Teatru Szeksprowskiego. Choć Królowa Elżbieta II nigdy nie miała okazji osobiście odwiedzić Gdańska, gościliśmy za to jej męża księcia Filipa. W 1975 roku brał on udział w Mistrzostwach Świata w Powożeniu Zaprzęgów Czterokonnych.

Ostatnimi członkami rodziny królewskiej, którzy odwiedzili Gdańsk była przyszła para królewska- książę William z księżniczką Kate. Tysiące mieszkańców zgromadziło się wówczas na ulicach aby osobiście powitać książęcą parę i okazać im polską gościnność.

Gdańsk okazuje wdzięczność

Aby choć symbolicznie okazać wsparcie i świętować wraz z Brytyjczykami w Gdańsku na fioletowo została podświetlona Fontanna Neptuna. Nie jest to przypadkowy wybór koloru, gdyż do ulubionych barw Królowej Elżbiety II należą właśnie fiolety, róże oraz żółty.

Z kolei na budynku Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego oraz Uniwersytetu Gdańskiego wyświetlono znany między innymi ze znaczków pocztowych profil monarchini.