To już 73 tramwaj nazwany imieniem osoby zasłużonej dla Gdańska. Nasza tradycja nadawania imion dla nowych tramwajów jest niezwykle ciepło przyjmowana zarówno przez mieszkańców jak i rodziny wyróżnionych osób. Dziś do ich grona dołączył Marian Kołodziej, wybitny artysta, scenograf teatralny oraz filmowy. Aby w pełni uczcić talent pana Kołodzieja, Muzeum Narodowe zorganizowało wystawę poświęconą jego twórczości.
Życia i twórczość Mariana Kołodzieja
Marian Kołodziej przyszedł na świat 6 grudnia 1921 roku w Raszkowie. Jeszcze przed wybuchem II wojny światowej uczęszczał do Gimnazjum Męskiego imienia Piłsudskiego w Ostrowie Wielkopolskim. Był jedno z pierwszych więźniów przetrzymywanych w obozie koncentracyjnym w Auschwitz, gdzie trafił w 1940. Przez kolejnych 5 lat był więźniem w jeszcze 4 różnych obozach w Niemczech i w Austrii.
Ciężka młodość nie złamała jednak jego ducha i po skończeniu wojny ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie. Edukację pobierał w kierunku scenografia, uczęszczał również na zajęcia z grafiki oraz malarstwa. Po zakończeniu edukacji przybył do Gdańska, gdzie rozpoczął pracę w Teatrze Wybrzeże. Z tym właśnie teatrem był związany aż do swojej emerytury. Oprócz stałej pracy w Gdańsku, nawiązywał również współpracę z innymi teatrami dla których realizował scenografię do spektakli. Jego pracę możemy podziwiać również w filmie Westerplatte oraz Krzyż Walecznych.
Oprócz tworzenia spektakularnych scenografii znany jest również jako autor ołtarza papieskiego. Ołtarz powstał do użytku podczas pielgrzymek papieża Jana Pawła II do Polski. W latach 1987 i 1999 był częścią odprawianych mszy świętych. Obecnie można go podziwiać w Sanktuarium Matki Boskiej Brzemiennej w Gdańsku Matemblewie. Stworzył również cykl portretów „A to Polska właśnie. Theatrum Mariana Kołodzieja”. Przedstawił w nim swoje spojrzenie na znane osobistości ze świata polityki, biznesu oraz innych artystów.
W 1997 roku Marian Kołodziejski został mianowany Honorowym Obywatelem Miasta Gdańska. W 2006 roku został odznaczony Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Zmarł 13 października 2009 roku w wieku 88 lat.