Gdańsk solidarny z Ukrainą

W całej Polsce organizowane są zbiórki artykułów zarówno dla uchodźców z Ukrainy jak i dla wojsk walczących na terenie kraju. Jak wielka jest chęć pomocy sąsiadom w potrzebie pokazuje sytuacja jaka miała miejsce w Krakowie. W szybkim czasie zebrano tak dużą ilość darów, że niezbędne było włączenie do akcji dodatkowego magazynu aby wszystko pomieścić.

Gdańsk się angażuje

Uniwersytet Gdański obejmuje opieką studentów, naukowców oraz resztę ukraińskich uchodźców. Proponowana jest pomoc zarówno doraźna jak chwilowe zakwaterowanie, porady prawne czy darmowe kursy języka polskiego; jak i długofalowa, między innymi zatrudnienie wraz z kwaterunkiem dla ukraińskich naukowców.

Dziś rusza rownież szkolenie, w którym wezmą udział studenci oraz doktoranci uczelni. Wolontariusze przejdą intensywny kurs nauki języka polskiego jako języka obcego. Aby zapewnić szeroką dostępność kursów przeprowadzane będą one w formie online, w internecie dostępne są również materiały edukacyjne.

Szkoła Podstawowa nr 50 im. Emilii Plater w Gdańsku ogłosiła programy wsparcia rodzin z Ukrainy, w szczególności uczniów w wieku szkolnym. Placówka oferuje wsparcie psychologiczne, pedagogiczne oraz rozmowę z nauczycielami. Zorganizowana zostanie również szkolna zbiórka darów, które zostaną przekazane dla potrzebujących z Ukrainy.

Ukraina w przestrzeni Gdańska

Oprócz czynnych akcji pomocowych, w mieście wiele budynków podświetlonych zostaje w kolory flagi Ukrainy. Na fasadzie Europejskiego Centrum Solidarności możemy obserwować zarówno iluminację niebiesko-żółtą, oraz słowa zachęty i wsparcia wyświetlane zarówno w języku polskim jak i ukraińskim. W kolorach Ukrainy podświetlono również Fontannę Neptuna czy ustawiony na Ołowiance napis GDAŃSK.

Flaga Ukrainy została zawieszona na maszcie znajdującym się na Placu Solidarności, oraz na budynku Urzędu Miejskiego. Wielu mieszkańców we własnym zakresie zawiesza niebiesko-żółte flagi na mieście, w ramach okazania wsparcia atakowanej Ukrainie.

 

Dodaj komentarz