Gdańsk prześciga Warszawę stając się największym miastem w Polsce pod względem powierzchni

Warszawa, znana jako największe miasto w Polsce pod kątem powierzchni, została oficjalnie wyprzedzona przez Gdańsk. To jest efektem ostatnich zmian w przepisach, które spowodowały, że Gdańsk stał się największym miastem w kraju. Aktualna powierzchnia Gdańska wynosi 683 kilometry kwadratowe.

Na liście największych miast Polski teraz przoduje Gdańsk. Drugie miejsce zajmuje Warszawa z powierzchnią 517 kilometrów kwadratowych, przegrywając tytuł, który do tej pory posiadała. Gdynia, z powierzchnią 391 kilometrów kwadratowych, uplasowała się na trzecim miejscu. Taka zmiana nastąpiła na skutek dostosowania danych ewidencji gruntów i budynków – wynika to z aktualizacji granic jednostek terytorialnych, m.in. granic województw, powiatów i gmin do linii podstawowej morza terytorialnego.

Marcin Grudzień, Dyrektor Departamentu Informacji o Nieruchomościach w Głównym Urzędzie Geodezji i Kartografii, potwierdził te informacje, podkreślając, że powierzchnia Gdańska zwiększyła się aż o 417 kilometrów kwadratowych.