Gdańsk oddaje hołd zmarłemu prezydentowi Pawłowi Adamowiczowi, obchodząc piątą rocznicę jego śmierci

W styczniu przypada piąta rocznica tragicznego odejścia Pawła Adamowicza, zasłużonego dla Gdańska prezydenta. Z tej okazji miasto przygotowało wiele inicjatyw mających na celu celebrowanie pamięci o nim. W dniach 12-14 stycznia 2024 roku planowane są różne wydarzenia, które mają na celu przypomnienie tragicznych wydarzeń z roku 2019. W agendzie znalazło się m.in. publiczne składanie kwiatów przy pomniku upamiętniającym Pawła Adamowicza, uczczenie Dnia Patrona w Uniwersyteckim Liceum Ogólnokształcącym oraz specjalne widowisko słowno-muzyczne. Dodatkowo, zostanie wręczona Nagroda im. Pawła Adamowicza, która po raz trzeci będzie przyznana. Najważniejsze momenty będą transmitowane na oficjalnej stronie miasta.

Precyzyjny plan obchodów piątej rocznicy śmierci Pawła Adamowicza został zaprezentowany podczas konferencji prasowej, która odbyła się w Europejskim Centrum Solidarności. Wśród wielu zaplanowanych wydarzeń znalazła się promocja książki Antoniego Pawlaka „Pusty gabinet. Paweł Adamowicz: prezydent, szef, przyjaciel”. Koncert artystyczny z udziałem znanych polskich wykonawców odbędzie się w Bazylice Mariackiej. W intencji śp. Pawła Adamowicza odprawiona zostanie specjalna Msza Święta, która odbędzie się 14 stycznia, również w Bazylice Mariackiej.

Aleksandra Dulkiewicz, aktualna prezydent Gdańska, podczas wspomnianej konferencji prasowej zwróciła uwagę na ciągłą potrzebę walki z mową nienawiści i hejtem. Podkreśliła również jak istotne jest promowanie wartości takich jak równość i tolerancja. W ramach obchodów przewidziane są różnego rodzaju wydarzenia, takie jak debata na temat nowoczesnej szkoły w nowoczesnym mieście w Uniwersyteckim Liceum Ogólnokształcącym im. Pawła Adamowicza czy spotkanie „Wieczór dla przyjaciela”, które ma na celu refleksję nad tragicznymi wydarzeniami z 2019 roku i wyciągnięcie wniosków na przyszłość.