Gdańsk objęty ostrzeżeniem meteorologicznym drugiego stopnia

Przez Polskę przemierza właśnie kolejna fala gorącego powietrza. Tym razem przewidywane temperatury mogą przekroczyć granicę trzydziestu stopni Celsjusza. W związku z tym Biuro Meteorologicznych Prognoz Morskich w Gdyni wystosowało oficjalne ostrzeżenie drugie stopnia. Dotyczy ono całego województwa pomorskiego od dnia dzisiejszego aż do 28 czerwca.

Ostrzeżenie przed upałami

Latem wszyscy spodziewamy się wysokich temperatur, szczególnie zbliżając się coraz bardziej do najbardziej upalnych miesięcy w roku. Jednak temperatury przekraczające trzydzieści stopni mogą być niezwykle groźne, szczególnie dla osób chorych i starszych.

Pomorski Alarm Pogodowy przewiduje, że już dziś temperatura w Gdańsku przekroczy próg trzydziestu stopni w cieniu. Na razie rejon Zatoki Puckiej jest nieznacznie chłodniejszy, jednak w kolejnych dniach można spodziewać się wyrównania się temperatur. Największych upałów można oczekiwać oczywiście w samo południe, warto więc tak zaplanować sobie dzień, aby nie przebywać wówczas poza domem lub innym budynkiem.

Jak się chronić przed wysokimi temperaturami?

Pomimo, że wiele osób z utęsknieniem czekało na powrót lata i cieszy się z upalnej pogody- warto zachować rozsądek. Zbyt długie przebywanie na otwartym słońcu, nawet dla zdrowego organizmu może okazać się bardzo szkodliwe. Przede wszystkim należy pamiętać o osłanianiu głowy i używaniu kremu z filtrem SPF.

Udar słoneczny niezależnie od wieku wciąż stanowi ogromne zagrożenie dla zdrowia i nawet życia. Dlatego wszelkie zaplanowane na ten weekend aktywności fizyczne powinny zostać przełożone na godziny wieczorne, lub na inny dzień. Jeśli już koniecznie musicie opuścić dom, bezwzględnie należy pamiętać o tym aby nie zostawiać dzieci i zwierząt w samochodzie. Auto szczególnie w takim upale nagrzewa się bardzo szybko, stając się tym samym zabójczą pułapką.

Ważne jest także, aby odpowiednio się schładzać. Zamknięcie okien i zasłonięcie żaluzji czy zasłon powinno powstrzymać mieszkanie przed nagrzewaniem się. Więcej praktycznych porad na temat chłodzenia się podczas upałów znajdziecie w artykule „Jak się skutecznie ochłodzić” na portalu wieszwiecej.pl