Gdańsk celebruje Międzynarodowy Dzień Książki i Praw Autorskich

Już jutro, w sobotę 23 kwietnia odbędzie się Międzynarodowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Z tej okazji możemy się więc spodziewać wielu czytelniczych atrakcji podczas corocznego Oliwskiego Święta Książki. Na weekend zaplanowano między innymi konkursy literackie, spotkania autorskie oraz oczywiście kiermasz książek.

Oliwskie Święto Książki

W sobotę od godziny 12 rozpoczyna się Oliwskie Święto Książki. Tradycyjnie odbędzie się przy ulicy Opata J. Rybińskiego. Atrakcje rozlokowane będą zarówno przed budynkiem Oliwskiego Ratusza Kultury, jak i w środku- nie trzeba więc obawiać się gorszej pogody.

Fundacja Wspólnota Gdańska zadbała o organizację Happeningu RoKoWego, podczas którego odczytana zostanie twórczość polskich Romantyków. Będzie to świetna okazja aby zapoznać się lub odświeżyć znajomość dzieł Marii Konopnickiej i Józefa Wybickiego.

Miłośnicy spotkań autorskich z całą pewnością nie będą zawiedzeni. Wśród zaproszonych autorów jest między innymi Olga Dębicka, autorka „Podróżować znaczy żyć” oraz Jan Daniluk. Warto skorzystać z okazji możliwości, że Daniluk przeznaczył również czas na podpisywanie swojej nowej książki „Dwudziestolecie pomiędzy. Miniatury o Wolnym Mieście Gdańsku (1920-1939)”.

Wsparcie twórców ukraińskich

Oliwskie Święto Książki nie zapomina również o nowych mieszkańcach miasta. Podczas wydarzenia zaplanowano bowiem segment Czytamy dla Ukrainy. Spotkanie literackie skupiać się będzie na sytuacji w Ukrainie oraz wsparciu jej mieszkańców. Każdy chętny będzie mieć możliwość przeczytania własnej twórczości związanej z wojną, lub wybranego dzieła twórcy ukraińskiego.

Tego samego dnia o godzinie 15:30 Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku również organizuje własne wydarzenie solidarnościowe. Na placu znajdującym się przed Forum Gdańsk zostanie odczytana ukraińska poezja wojenna. Recytować będą aktorzy Teatru Wybrzeże, możemy spodziewać się więc niesamowitych emocji oraz wzruszeń.