Finisz Jarmarku św. Dominika 2023 z akcentami muzyczno-literackimi

W sobotę, 12 sierpnia, na skwerze Świętopełka Wielkiego odbyło się literacko-muzyczne spotkanie, które stanowiło jeden z końcowych punktów programu Jarmarku św. Dominika 2023. Program zawierał odczytywanie fragmentów powieści “Nieczułość” oraz prezentacje popularnych utworów muzycznych.

Znaczące jest, że wybór padł na “Nieczułość” autorstwa Martyny Bundy, która zdobyła Pomorską Nagrodę Literacką i stanowi ukłon w stronę kobiet Kaszub. Wypowiadając się na ten temat, gospodarz wydarzenia, Andrzej Stawicki podkreślił: – Bunda porusza bardzo istotne kwestie, dotykając otwartych jeszcze ran. Lecz robi to nie po to, aby prowokować, lecz by oddać cześć kobiecej solidarności, naszym matkom i babciom i docenić ich niezwykłą siłę.

Sekcję artystyczną tego popołudnia zajmowali soliści Teatru Muzycznego w Gdyni. Marek Richter odczytał 12 fragmentów z „Nieczułości”, natomiast Maja Gadzińska i Krzysztof Kowalski umiejętnie przeplatali te fragmenty z popularnymi hitami muzyki rozrywkowej. Niektóre utwory, które mogli usłyszeć słuchacze, to między innymi „Jej portret” Bogusława Meca, „Czas nas uczy pogody” Grażyny Łobaszewskiej czy też „Love me tender” Elvisa Presleya. Pod koniec zaprezentowano oscarowy utwór “Shallow” pochodzący z filmu “Narodziny gwiazdy”. Nie zabrakło również utworu z musicalu “Mistrz i Małgorzata”, “Spełnia się w pełni”, którego na co dzień wykonuje Maja Gadzińska na scenie Teatru Muzycznego w Gdyni.

Sesja trwająca ponad półtorej godziny z udziałem artystów oraz aprecjacja sztuki spotkała się z entuzjastycznym przyjęciem i aplauzem publiczności. Całość została zorganizowana w ramach inicjatywy „Gdańsk czyta – jedno miasto – jedna książka”. W roku poprzednim podobny format został użyty do przedstawienia powieści „Talita” Pawła Huelle.