Zgodnie z informacjami podanymi przez rzecznika prasowego Prokuratury Okręgowej w Gdańsku – Grażynę Wawryniuk, skierowany do sądu został akt oskarżenia przeciwko 20 osobom, którym postawiono zarzuty dotyczące oszustw popełnianych na portalach ogłoszeniowych.
Pięć osób dodatkowo otrzymało zarzuty związane z działaniem w zorganizowanej grupie przestępczej oraz prania brudnych pieniędzy oraz fałszowaniu dokumentów. Grozi im kara pozbawienia wolności do 15 lat. Pozostałe 15 osób usłyszało zarzuty udzielenia pełnomocnictwa do oszustwa, czy też wspomnianego już prania brudnych pieniędzy. Czyny te zagrożone są karą pozbawienia wolności do 10 lat.
Z informacji przekazanych przez PAP, osoby te złożyły obszerne wyjaśnienia, w których przyznają się do zarzucanych im czynów. Ustalono, że grupa w latach 2017-2018 oferowała na portalach internetowych OTOMOTO czy OLX fikcyjne oferty sprzedaży pojazdów. Były to nie tylko samochody osobowe, na liście znaleźć możemy także motocykle, ciągniki czy maszyny rolnicze.
Metoda na „Słupa”
Po telefonie od interesanta, sprawcy, posługując się danymi innych osób, jak również fikcyjnymi danymi adresowymi, namawiali do przelewania zaliczki na konta bankowe „słupa”. Były to kwoty od kilkuset, do kilku tysięcy złotych. Po wpłaceniu zaliczki, sprawcy urywali kontakt z zainteresowanym.
Wykorzystywano do tego celu specjalnie zakładane rachunki, na tzw. słupa. Były to osoby bezdomne, bądź ubogie. Osoby te zaślepione zarobkiem od 50 do 200 złotych podawały swoje dane, bądź na potrzeby procederu otwierały rachunki na swoje dane, przez co trudniej było namierzyć prawdziwych sprawców przestępczego procederu.
Wobec oskarżonych o przynależność do zorganizowanej grupy przestępczej zastosowano areszt tymczasowy. Karę następnie zamieniono na poręczenia majątkowe w kwotach od 80 do 150 tys. złotych oraz inne wolnościowe środki zapobiegawcze. Dodatkowo prokurator dokonał zabezpieczenia mienia na poczet kar oraz na rzecz obowiązku naprawienia szkody.