Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu w Gdańsku

Już dziś rozpoczyna się coroczny Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu. Ma on na celu promowanie ekologicznych form transportu, korzystniejszych zarówno dla naszego zdrowia jak i dobra planety.

Tegoroczna edycja ETZT odbywać się będzie w dniach od 16 do 22 września. Myślą przodującą jest promowanie ekologicznych form transportu: komunikacji rowerowej, pieszej oraz transportu zbiorowego.

W Gdańsk w ramach obchodów Tygodnia Zrównoważonego Transportu zorganizowanych zostanie wiele ciekawych atrakcji.

Dzień Elektromobilności na Ołowiance

18 września, w sobotę warto zjawić się na Wyspie Ołowianka. W godzinach 10-18 odbywać się będzie Dzień Elektromobilności. Całe 8 godzin poświęcone będzie na zapoznawaniu starszych i młodszych z możliwościami elektrycznego transportu. W strefie Urządzeń Transportu Osobistego nauczyć się będzie można jak z roweru tradycyjnego zrobić rower elektryczny. Do przetestowania będzie wiele ciekawych środków transportu, te bardziej popularne jak właśnie rowery elektryczne czy hulajnogi jakie znamy z ulic. Z nowinek technicznych warto zapoznać się z wyczynowymi hulajnogami, oraz pojazdamiwolnobieżnymi.

Jeśli wasze dzieci mają wieczny nadmiar energii, warto wziąć udział w nietypowym wyścigu. Przygotowany zostanie tor, po którym poruszać się będą samochodziki- ale uwaga -pojazdy napędzane będą siłą mięśni uczestników. Każdy zawodnik dosiadać będzie energoroweru połączonego z samochodzikiem- zatem szybkość jazdy roweru równać się będzie prędkości autka na torze. Przed wzięciem udziału, będziemy brać udział w krótkim kursie szkoleniowym- nie ma więc czego się obawiać.

W hali namiotowej zobaczyć będzie można różnego rodzaju samochody elektryczne. Niezależnie od tego czy już interesują nas ekologiczne auta, czy zwyczajnie jesteśmy ciekawi o co chodzi- warto zajrzeć na wystawę. Szczególnie warty uwagi jest fakt, że podczas wystawy prezentować się będą lokalni przedsiębiorcy- przedstawiciele branży motoryzacyjnej z Trójmiasta.

Każdy zainteresowany ekologią i jej możliwościami znajdzie dla siebie coś ciekawego podczas pikniku. Dla chcących wziąć czynny udział w dyskusji na temat elektromobilności- dostępna będzie taka możliwość. Jeśli zależy nam na edukacji- warto odwiedzić strefę edukacyjna, gdzie dowiemy się jakie korzyści płyną z alternatywnych źródeł energii. Dostępny będzie również przygotowany przez MB-Recykling kontener przeznaczony do recyklingu domowych elektrośmieci.

Piknik ZTM na Chełmie

Kolejną atrakcją zaplanowaną na 18 września jest rodzinny piknik, który odbywać się będzie od godziny 12 do 16. Pętla tramwajowa przy ulicy Witosa zamieni się na ten dzień w miejsce edukacyjne dla całej rodziny.

Na odwiedzających czekać będą zabytkowe pojazdy oraz oryginalny pantograf tramwajowy z epoki. Chętni będą mieli możliwość sprawdzenia swoich umiejętności w symulatorze jazdy autobusem.

Gościem pikniku na zajezdni będzie były Mistrz Polski w motocrossie, Piotr Król. Zapozna on chętnych z różnymi zagadnieniami dotyczącymi tego sportu. Towarzyszyć mu będą adepci Cobra Motocross Academy. Jest to niesamowita gratka dla fanów motocykli- wygrać będzie można bowiem profesjonalną lekcję nauki jazdy na tym pojeździe.

Specjaliści od zdrowia

Kolejnymi gośćmi będą również ratownicy ze Stowarzyszenia Na Rzecz Ratownictwa „ADIUTARE”. Będzie można się od nich nauczyć jak poprawnie udzielać pierwszej pomocy. Fizjoterapeuci z Centrum Medycznego Rehab przeprowadzą warsztaty z prawidłowej postury podczas uprawiania nordic walking. Dowiemy się również co jeszcze możemy robić dla zdrowia naszego kręgosłupa. Żeby uzupełnić naszą wiedzę na temat odpowiedniego trybu życia, o zdrową dietę pomogą nam zadbać warsztaty dietetyczne.

Warto zajrzeć na stoisko Fundacji DKMS, dowiemy się tam jak pomóc potrzebującym i  zostać dawcą szpiku. Można będzie również wpłacić datki dla podopiecznych Fundacji Hospicjum Pomorze.

W celu sprawdzenia naszej wiedzy, organizatorzy zachęcają do wzięcia udziału w quizie komunikacyjnym oraz w konkursie z wiedzy o bezpieczeństwie. Do wygrania będą między innymi vouchery na zabiegi fizjoterapeutyczne, bilety do kina a także na mecze Lechii Gdańsk.

22 września Dniem bez samochodu

Tradycyjnie już, zwieńczeniem Tygodnia Zrównoważonego Transportu będzie Dzień bez samochodu. 22 września miasto zachęca wszystkich użytkowników samochodów do wybrania innego środku transportu, chociaż na ten jeden dzień. Jeśli pogoda będzie sprzyjająca, warto wybrać rower lub elektryczną hulajnogę. Jeśli stawiamy na komunikację miejską- za okazaniem dowodu rejestracyjnego samochodu, możemy podróżować za darmo.