Delegacja z gdańskiego portu odwiedziła duński Port Aarhus z ciekawą inicjatywą ekologiczną

Jako przedstawiciele gdańskiego portu, uznaliśmy za odpowiednie odwiedzić naszych duńskich kolegów z Portu Aarhus. To tam znajduje się największa infrastruktura kontenerowa i punkt przeładunkowy w całej królestwie Danii. Ta wizyta z pewnością dała nam okazję do głębszego zrozumienia tamtejszych inwestycji oraz do wymiany wartościowych doświadczeń.

Naszą delegację reprezentowali tacy ważni członkowie jak wiceprezes Wojciech Makieła, a także Katarzyna Krawczyk, Krystian Dejk, Stefan Rudnik, Maksymilian Czapiewski, Jakub Kardahs, Tomasz Kolicki i Jan Romańczuk. W trakcie tego odwiedzin mieliśmy przyjemność zapoznać się z interesującą inwestycją prowadzoną przez Port Aarhus – systemem zasilania brzegowego (OPS), który jest dedykowany dla cruiserów.

Ten nowoczesny system pozwala statkom pasażerskim na wyłączenie swoich silników podczas postoju w porcie i korzystanie z ekologicznej energii pochodzącej z turbin wiatrowych. Takie wykorzystanie farm wiatrowych przyczynia się do dekarbonizacji branży portowej, a także gwarantuje znaczne oszczędności dla statków i ich armatorów. To inspirujące podejście do ekologii w branży morskiej, które z pewnością może stanowić punkt odniesienia dla innych portów.