Debata na temat przeszłych i obecnych decyzji dyrekcji Muzeum II Wojny Światowej

Dr Janusz Marszalec, zastępca dyrektora Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, podczas rozmowy radiowej w Radiu Gdańsk, wyraził swoje niezadowolenie z działań poprzedniego zarządu muzeum. W grudniu 2023 roku, za kwotę 50 tysięcy złotych z funduszy ministerialnych, poprzedni zarząd zlecił ponowne zaprojektowanie pięciu pokoi hotelowych na terenie Westerplatte. Dr Marszalec poinformował, że jego obecna administracja przerwała ten projekt.

Zaplanowane pokoje hotelowe miały zostać umieszczone w budynku obsługi ruchu turystycznego. Dopiero w kwietniu 2024 roku obecna dyrekcja zorientowała się co do natury tych planów i natychmiast podjęła decyzję o ich anulowaniu. Zdaniem dr Marszalca, takie rozwiązanie było nieodpowiednie dla tej lokalizacji.

Również poruszono kwestię kontrowersji dotyczących zmian w stałej ekspozycji muzeum. Pomimo faktu, że zmiany były konieczne, dr Marszalec przyznaje, że powinny one zostać odpowiednio skomunikowane opinii publicznej, co nie zostało zrobione. Wyraził swoje ubolewanie nad zaistniałą sytuacją i zadeklarował poprawę w przyszłości.

Podczas rozmowy wyjaśnił również, że usunięcie Maksymiliana Kolbe i rodziny Ulmów z wystawy nie ma na celu pomniejszenia ich znaczenia. Decyzja ta była częścią planowanego przeglądu wystawy, mającego na celu przywrócenie jej pierwotnej formy oraz eliminację błędów, które pojawiły się w opisach tych osób. Aktualnie trwa proces opracowywania nowego koncepcji zmian, w którym muzeum planuje skorzystać z pomocy zewnętrznych konsultantów.