Darmowy transport publiczny dla uczniów

Każdemu uczniowi, który nie skończył 24 roku życia przysługuje pakiet bezpłatnych przejazdów komunikacją miejską. 

Do aktywowania przejazdów potrzebna jest aktualna (podstemplowana) legitymacja szkolna oraz zdjęcie zgodne z wymaganiami fotografii do dowodu osobistego. Pakiety dla dzieci uczęszczających do przedszkola wgrywane będą automatycznie, bez potrzeby przedstawiania potwierdzenia. Dla 7 latków uczących się w zerówce wymagane będzie dostarczenie dokumentu z placówki edukacyjnej. Jeśli dziecko uczy się w szkole wystarczy skan legitymacji szkolnej- ważne aby widniała na niej pieczątka z terminem do września 2022. Dokumenty można również przedstawić osobiście w Centrum Obsługi przy al. Grunwaldzkiej 148.

Pierwsze darmowe przejazdy dla uczniów do 24 roku życia, zostały wprowadzone już w 2018 roku. Pomysł zainicjował świętej pamięci prezydent Paweł Adamowicz. Pomysł ten ma budować w najmłodszych poczucie bezpieczeństwa w przestrzeni miejskiej, oraz wspomóc rodziców. Jak wszyscy wiemy, wydatki za transport potrafią się nabudować w ciągu roku szkolnego. Jest to również świetny pomysł promowania ekologicznego trybu życia. Dzieci bowiem uczą się przez obserwację otoczenia. Nie za wiele przyniosą same lekcje na temat ekologii i tego jak powinno się żyć, kiedy sami nie będziemy wprowadzać faktycznych zmian do naszego życia codziennego. Dzięki temu miasto zyskuje świadomych, samodzielnych, młodych mieszkańców a przyrodzie jest lżej dzięki ograniczaniu spalania samochodowego.

Do aktywowania darmowych biletów, wymagane jest posiadanie karty mieszkańca. Aby móc ją wyrobić należy być zameldowanym na terenie Gdańska, rozliczać podatek w jednym z gdańskich urzędów skarbowych, bądź ponosić opłaty związane z nieruchomością mieszczącą się na terenie miasta.