Biało-Zielone Ladies spotkały się z prezydent Gdańska

Biało-Zielone Ladies to gdańska drużyna kobiecego rugby. Nie jest to jednak bylejaka drużyna, Ladies to niepokonane mistrzynie Polski. Jedenaście razy z rzędu obroniły tytułu mistrza Polski, jako reprezentantki Polski wygrały srebro na ostatnich Mistrzostwach Europy. Dziś, we wtorek 9 listopada prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz spotkała się z zawodniczkami, aby osobiście pogratulować im zwycięstw.

Biało-Zielone Ladies, niepokonane rugbystki

Biało-Zielone Ladies Gdańsk są odnoszącym największe sukcesy polskim klubem kobiecego rugby 7. Jest to inna odmiana niż klasyczne rugby, w którym w składzie znajduje się 15 zawodniczek z każdej drużyny. Rugby 7 rozgrywane jest w mniejszych, siedmioosobowych składach. Drużyna powstała w 2009 roku, trzy lata później do kadry dołączył trener Janusz Urbanowicz. Trener Urbanowicz jest byłym reprezentantem Polski w rugby. Pod jego czujnym okiem Biało-Zielone nie oddają mistrzostwa Polski jedenasty raz z rzędu. Podczas Pucharu Europy, który odbył się we wrześniu tego roku w Sankt Petersburgu, zawodniczki zdobyły srebrny medal.

Jan Urbanowicz ma świetne oko do wyłapywania talentów i sprowadzania świetnych zawodniczek do Gdańska. Reprezentacja Polski w rugby zazwyczaj składa się w 90% z zawodniczek Biało-Zielonych Ladies. To pokazuje jak wysoki poziom gry ma drużyna.

Jeśli zaciekawiła was historia Biało-Zielonych, zapraszamy do przeczytania relacji z Mistrzostw Polski w Rugby

Polska liga to już za mało, co dalej?

Biało-Zielone Ladies dominują polską scenę rugby już od ponad dekady. Mało jest więc możliwości rozwoju, nie ma w Polsce realnej rywalizacji dla gdańszczanek. Aby wciąż podnosić poprzeczkę zostało zaproponowane aby Ladies w przyszłym roku wystartowały w lidze rosyjskiej. Drużyna otrzymała już niezbędne zgody od Polskiego Związku Rugby, a także zaproszenie od władz ligi rosyjskiej. Jeśli wszystkie formalności zostaną dopełnione na czas, Biało-Zielone staną w szranki z o wiele mocniejszymi drużynami. Będzie to dla nich niezwykłe wyzwanie ale i szansa na dalszy rozwój.