Autonomiczny bus rusza z trasą po Cmentarzu Łostowickim

6 października odbyła się inauguracja kursowania nowego, autonomicznego busa. Nie jest to pierwszy tego typu pojazd działający na terenie Gdańska. Jednak po raz pierwszy planowane jest kursowanie autobusu autonomicznego, który poruszać się będzie bez kierowcy.

Autobusy autonomiczne w Gdańsku

Po raz pierwszy rozpoczęto testowanie autonomicznego pojazdu w 2019. Dzięki dofinansowaniu projektu Sohoja Last Mile w 2019 roku możliwe było rozpoczęcie kursowania pojazdu na ulicy Karwieńskiej. Kursował on jako pomoc w dojeździe do ogrodu zoologicznego. W tym roku na dodatkową lokalizację wybrano Cmentarz Łostowicki.

Przez 30 dni, licząc od dziś będzie można skorzystać z możliwości przejazdu busem na terenie cmentarza. Jest to ogromne udogodnienie dla osób z niepełnosprawnościami oraz osób starszych. Jest to szczególnie ważne w obecnym okresie, kiedy zwiększa się ruch na cmentarzach na terenie całego kraju. Dzięki zaplanowaniu kursów, które potrwają do listopada możliwe jest zaplanowanie wcześniejszej wycieczki na groby.

Cmentarz Łostowicki jest największym cmentarzem w Gdańsku. Jego powierzchnia zajmuje już ponad 50 hektarów, i ciągle jest on powiększany. Jest to jedyny cmentarz na terenie miasta na którym możliwe jest pochowanie zmarłych. W związku z tym władzom miasta bardzo zależy na wprowadzaniu jak największych ułatwień dla odwiedzających. Na ten moment umożliwiany jest wjazd pojazdów na teren cmentarza, lecz jedynie dla osób które ukończyły 65 rok życia. Jest to często wykorzystywana możliwość, gdyż codziennie około 60 osób wjeżdża na jego teren samochodami. Wprowadzenie wewnętrznego transportu ma na celu pomoc osobom z niepełnosprawnościami oraz ograniczenie ruchu samochodowego na terenie nekropolii. Z władzami miasta zgadzają się mieszkańcy, wybrali oni bowiem w ankiecie właśnie teren Cmentarza Łostowickieqgo na kolejną lokalizację trasy autobusów autonomicznych.

Harmonogram na najbliższe 30 dni

Autobus ma z góry zaprogramowaną trasę przejazdu. Kursy będą się rozpoczynać od przystanku przy Bramie Głównej znajdującej się przy ulicy Łostowieckiej. Przystanek końcowy będzie znajdował się przy bramie od ulicy Cedrowej. Pojazd będzie przewoził pasażerów 7 dni w tygodniu, przez 5 godzin każdego dnia. W ciągu godziny odbędą się 3 kursy, odjazdy zaplanowane są mniej więcej co 20 minut. Busik poruszać się będzie z prędkością 13 km/h. Przez pierwsze 7 dni rozpoczęcia kursów obecny będzie kierowca, który będzie miał za zadanie dopilnowanie aby maszyna działała bez zarzutu. Autobus będzie poruszał się po cmentarzu w dniach od 7 października do 29 października, później nastąpi przerwa w okolicy Święta Wszystkich Świętych. Kolejne kursy ruszą od 3 listopada i potrwają do 9 listopada.

Na trasie zaplanowano cztery przystanki: Łostowicka, Sybiraków, Kolumbarium oraz Cedrowa.