Apartamenty inwestycyjne nad morzem a obniżki stóp procentowych – czy to dobry moment na zakup?

Apartamenty inwestycyjne w atrakcyjnych lokalizacjach Trójmiasta, gdańskiego Śródmieścia czy w nadmorskim pasie to dziś niebywała gratka dla inwestorów. Tego rodzaju inwestycji nie ma jednak zbyt wiele, dlatego jeśli chcemy ulokować środki w nieruchomościach i zabezpieczyć kapitał przed inflacją, należy podejmować decyzję czym prędzej. Jak obniżenie stóp procentowych wpłynęło na rynek nieruchomości i zdolność kredytową? Gdzie szukać atrakcyjnych inwestycji?

Inwestowanie w nieruchomości a obniżki stóp procentowych

Rada Polityki Pieniężnej podczas ostatniego, październikowego spotkania znów obniżyła stopy procentowe, tym razem o 25 punktów bazowych. Stopa referencyjna wynosi zatem aktualnie 5,75 %. Inflacja natomiast od lutego tego roku konsekwentnie się obniża. Wskaźnik inflacji we wrześniu GUS oszacował na poziomie 8,2%. Jak to się ma do zakupu i inwestowania w nieruchomości?

Obniżka stóp procentowych pozytywnie wpływa na zakupy mieszkań z uwagi m.in. na rosnącą zdolność kredytową czy też obniżające się raty kredytów hipotecznych. Eksperci szacują, że w związku z ostatnią obniżką stóp w kieszeni kredytobiorców może zostać nawet kilkaset złotych miesięcznie więcej, a zdolność kredytowa wzrosła przeciętnie o prawie 10%.

Naturalnie wraz ze wzrostem zdolności kredytowej rośnie również popyt na mieszkania, które nieustannie drożeją w związku z wciąż nienadążającą podażą. Obniżki stóp procentowych powinny jednak w pewnym stopniu wynagrodzić wyższe ceny mieszkań. Oczywiście to też pozytywna informacja dla inwestorów, którzy kupili mieszkania czy apartamenty inwestycyjne na kredyt, bo będą mieli niższe raty.

Inflacja z kolei spada od 8 miesięcy, choć nadal stoi wysoko powyżej celu inflacyjnego, który wynosi 2,5%. Nie jest powiedziane, że inflacja dalej będzie się obniżać. Analitycy sugerują, że w kolejnym miesiącu możemy się spodziewać niewielkiego, ale jednak wzrostu inflacji. Jeśli zatem chcemy zabezpieczyć swoje oszczędności bądź kapitał przed inflacją, warto pomyśleć o inwestycji w nieruchomości.

Apartamenty inwestycyjne Gdańsk – gdzie szukać?

Gdańsk jest niezwykle atrakcyjnym miejscem pod względem inwestycji w nieruchomości, ponieważ liczba mieszkańców czy turystów stale rośnie. Nie ma co się obawiać zatem zarówno o wynajem długoterminowy, jak i krótkoterminowy. W 2022 roku Gdańsk odwiedziło 3,7 mln turystów i tym samym pobito rekord z 2019 roku, kiedy to do miasta przyjechało 3,5 mln gości.

Poszukując nieruchomości na wynajem w Gdańsku, która zapewni nam stabilne zyski, warto rozejrzeć się nad inwestycjami w Śródmieściu i blisko wody, co zwiększa prawdopodobieństwo skutecznego wynajmu. W tym roku na gdańskim rynku pojawiła się świetnie zlokalizowana i atrakcyjna inwestycja Murapol Portovo przy ul. Mostek.

Murapol Portovo jest jedynym w swoim rodzaju przedsięwzięciem zlokalizowanym tuż nad Motławą w gdańskim Śródmieściu. Zaledwie krótki spacer dzieli przyszłych lokatorów inwestycji od Głównego Miasta, fontanny Neptuna czy Wyspy Spichrzów. Podczas kilkunastominutowej przejażdżki autem można z kolei dotrzeć do Zatoki Gdańskiej. W ofercie Murapol Portovo można znaleźć nowoczesne i kompaktowe apartamenty inwestycyjne już od 25 m2, dlatego jest to doskonała oferta zarówno dla inwestorów chcących ulokować kapitał w nieruchomościach, jak i osób pragnących zabezpieczyć swoje oszczędności przed inflacją – komentuje Łukasz Tekieli, dyrektor ds. sprzedaży w Grupie Murapol.

Apartamenty inwestycyjne Gdańsk – udogodnienia Grupy Murapol

Apartamenty inwestycyjne w Gdańsku posiadają m.in. tarasy z ogródkami o powierzchni nawet 96 m2 oraz nawet do trzech balkonów w wybranych lokalach. Taka dodatkowa przestrzeń plenerowa zadowoli nawet najbardziej wymagających klientów z uwagi na urzekający widok z okna na Opływ Motławy.

Wszystkie apartamenty inwestycyjne w Murapol Portovo będą wyposażone w pakiet antysmogowy zabezpieczający wnętrza przez zanieczyszczeniami. Instalacja HMS pozwoli z kolei lokatorom, jak i właścicielom apartamentów inwestycyjnych korzystać z urządzeń smart home, w tym sterować temperaturą, elektrycznością czy zaworami wody. Inteligentne zarządzanie mediami pozwala zmniejszyć zużycie energii elektrycznej nawet o 29% w skali roku.

Na ograniczenie zużycia energii w budynkach inwestycji wpłyną również energooszczędna oprawa liniowa LED oraz panele fotowoltaiczne na dachach. Na terenie inwestycji przewidziano ponadto stację ładowania aut elektrycznych.

Wysoki standard części wspólnych może przyciągnąć również lokatorów. Laminowane panele meblowe w naturalnie złotym kolorze, szlachetny tynk mozaikowy i trwale gresy to jedynie część wykończenia klatek schodowych i korytarzy. W holach wejściowych deweloper zamontuje ponadto duże lustra oraz estetyczne i nierdzewne skrzynki pocztowe.