Na gdańskim Targu Węglowym, w tętniącym życiem sercu miasta, odbywa się obecnie Jarmark Hanzeatycki. Wydarzenie to przyciąga do centrum liczne tłumy, a swoje oferty prezentuje na nim aż 80 miast pochodzących z 14 różnych krajów. Jarmark jest częścią 44. Międzynarodowego Zjazdu Hanzy, który aktualnie ma miejsce w Gdańsku.
Tomasz Pilarski, odpowiadający za promocję Frankfurtu nad Odrą, gorąco zachęca do odwiedzenia tego dwumiasta, które tworzy razem ze Słubicami. To wyjątkowe miejsce, gdzie spotykają się różne kultury i gdzie można odkryć wiele nieoczywistych zakątków, urozmaiconych pięknem lokalnej przyrody – pradoliny Odry. Dodatkowym atutem są liczne ścieżki rowerowe, zachęcające do aktywnego spędzania czasu.
Milena Mieczkowska, reprezentująca Fundację Gdańską – organizatora wydarzenia, podkreśla znaczenie tradycji hanzeatyckich dla handlu. Choć mogłoby się wydawać, że te dawne praktyki transakcyjne już dziś nie mają racji bytu, to jednak w Gdańsku postanowiono podjąć rozmowy na temat przyszłości tych tradycji. W związku z tym, po raz pierwszy w historii miasta, odbywa się „Szczyt burmistrzów” oraz zaproponowano inicjatywę „Partnerstwo dla kultury”. Mieczkowska wyjaśnia, że chociaż Hanza kojarzy się przede wszystkim z przeszłością, to jednak posiada szerokie spojrzenie na przyszłość.