W Polsce dolegliwości związane z uczuleniem na pyłki traw i chwastów są niezwykle powszechne. Odczuwają je szczególnie ciężko osoby cierpiące na alergie, zwłaszcza w okresie rozpoczynającym się z nadejściem czerwca i kończącym sie pod koniec lipca. To właśnie w tym czasie odnotowuje się największe natężenie obecności pyłków w powietrzu. Bylica staje się wtedy szczególnie uciążliwym problemem. Jest to również okres, w którym można zaobserwować wysoki poziom zarodników grzybów mikroskopowych. Zatem warto przyjrzeć się bliżej temu, co może powodować uczulenie w lipcu oraz jak odróżnić objawy alergii od symptomów infekcji.
Aż 40 procent osób potwierdziło występowanie objawów alergii w badaniu pt.”Epidemiologia Chorób Alergicznych w Polsce”. Mimo że predyspozycje do chorób alergicznych są często wynikiem dziedziczenia genetycznego, wiele badań sugeruje, że rozwój alergii na całym świecie jest w dużym stopniu powiązany ze zmianami cywilizacyjnymi. Jeśli chcesz mieć pewność, że objawy, które występują nie są sygnałem infekcji wirusowej lub bakteryjnej, ale reakcją układu immunologicznego na alergen, konieczne jest skonsultowanie się z lekarzem pierwszego kontaktu, który może skierować Cię do alergologa.
Ten specjalista ma możliwość zlecenia wykonania testów skórnych, które są wyjątkowo wiarygodne dla identyfikacji alergenów wziewnych, lub badania krwi celem określenia stężenia przeciwciał IgE odpowiedzialnych za konkretne alergeny. Takie badania przeprowadza się poza sezonem pylenia roślin, które mogą być potencjalnym źródłem alergii.