Od 4 marca 2020 aż do 31 grudnia 2023 w Spichlerzach na Ołowiance możemy oglądać wystawę „Turso. Legenda Bałtyku”. Jest ona poświęcona osadzie handlowej Turso, która po części wciąż jest owiana legendą, historycy i archeologowie wciąż nie mają pewności, czy osada ta faktycznie istniała.
Turso, przodek Gdańska?
Dzięki badaniom Marka Jagodzińskiego, w 1982 roku nieopodal Janowa Pomorskiego możliwe było odkrycie nowych dowodów na istnienie osady. Nieopodal jeziora Druzo odnaleziono bowiem wiele archeologicznych znalezisk, które były w stanie potwierdzić istnienie poszukiwanej przez lata osady Turso.
W okresie od VIII do X wieku Turso funkcjonowało jako bardzo prężna osada handlowa. Zamieszkiwało ją wielu Skandynawów, ale również Słowian i Bałtów. Wielu badaczy porównuje Turso w okresie największego rozkwitu do największych mocarstw nadbałtyckich jak Birka czy Wolin.
Niestety w X wieku osada zaczęła tracić swoją dawną siłę. Zmiana spowodowana była głównie polityka regionu, i przejmowaniu władzy przez Piastów. Tak z czasem miejsce Turso jako najważniejszej osady regionu objął Gdańsk.
Narodowe Muzeum Morskie zaprasza na wystawę
Podczas wizyty w Spichlerzach na Ołowiance zobaczycie jak wyglądało codzienne życie „polskich wikingów”. Niezwykle ciekawie opowiedziana została historia zarówno zajęć jak i wierzeń Skandynawów zamieszkujących obecne tereny Pomorza.
Z całą pewnością warto poświęcić chociaż jedno popołudnie na zwiedzenie wystawy. Dzięki temu obalimy w sobie niezbyt prawdziwy stereotyp dotyczący brutalnych wikingów. Bardzo duża uwaga poświęcona została bowiem kulturze i niezwykłemu rzemiosłu ówczesnych mieszkańców Turso.