Mariupol przed lutym 2022

Zdjęcia dokumentujące tragedię Mariupola obiegają cały świat. Cała Ukraina walczy, Polacy organizują się jak mogą pomagając uchodźcom ze wschodniej granicy. Jednak nawet w tak okropnych i ciężkich czasach musimy pamiętać o tym, że warto pozwolić sobie na chwilę myślenia o czymś innym niż trudy wojny i zniszczenie. Warto także pamiętać o tym, jak piękne były miasta, które obecnie pogrążone są pod gruzami.

Mariupol, partner Gdańska

Gdańsk jest związany z innymi miastami na terenie całego świata; do jego miast partnerskich należą między innymi francuskie Marsylia i Nicea, litewskie Wilno, czy amerykańskie Cleveland. Oprócz Mariupola, również Odessa związana jest współpraca z Miastem Gdańsk, której również poświęcę kolejny artykuł w najbliższym czasie.

Historia miasta

Mariupol, w ukraińskiej pisowni Mariupoĺ uzyskało prawa miejskie już w 1789 roku. Położone jest na wschodzie Ukrainy, w obwodzie donieckim. Miasto ma dostęp do Morza Azowskiego, gdzie u ujścia rzeki Kalmius znajduje się port morski. Według statystyk z roku 2021 w Mariupol zamieszkiwało aż 431 859 osób; co plasowało go na dziesiątym miejscu w zestawieniu najliczniejszych ukraińskich miast.

Najstarsze miasto obwodu donieckiego zostało założone w 1778 roku, pod nazwą Pawłowsk. Została ona jednak zmieniona dwa lata później na Mariupol, ku czci Marii Fiedorowny. Miasto z czasem stawało się coraz bardziej znaczącym ośrodkiem handlu. Pierwszy port powstał już w 1809 roku, a w 1882 roku Mariupol został połączony linią kolejową z Donieckiem. Umożliwiało to na sprawniejszy transport węgla i eksport.

Ulepszony port został otwarty do użytku w 1889 roku, dzięki czemu miasto szybko zostało drugim najważniejszym południowym portem w Imperium Rosyjskim. W kolejnych latach nastąpił tu niezwykle szybki rozwój przemysłu metalurgicznego, co pozwoliło na dalsze wzmacnianie się pozycji Mariupola.

Przez krótki okres ponownie zmieniono nazwę miasta, tym razem na Żdanow. Obowiązywała ona w okresie od 1948 do 1989. Nazwę wybrano na cześć Andriej Żdanow, radzieckiego działacza związanego z partią, który pochodził właśnie z Mariupola.